Hur kommer det sig att ett fantastiskt projekt som de allra flesta är positiva och entusiastiska till inte har blivit av.
* Är det oförmåga att tänka regionalt? Om byggplatsen varit närmare Skellefteå så hade det nog varit enklare att komma vidare!
* Är Jantelagen inblandad? Vi ska ju inte göra oss märkvärdiga och sticka ut! Hu så hemskt om någon skulle tjäna en massa pengar på Storälgen, även om vi också tjänar på det!
* Är det svårt med samarbete mellan kommuner och näringsliv? Nej, det här är ett affärsmässigt projekt som vi ska undvika att låta kommunen blanda sig i!
Vad nu än anledningen är till att Storälgen inte byggts är det tråkigt för Skellefteregionen. En sådan ”ikon” som Stoorn kunde inte bara ha skapat turistströmmar och arbetstillfällen utan också bidragit till bättre underlag till den infrastruktur som vägar, järnväg, flygförbindelser, ja till och med nya broar, som vi så väl behöver.
Det jag vill komma fram till är att visionen om att Skellefteå kommun ska ha 80 000 invånare 2030 mest är att betrakta som en önskedröm så länge vi inte har förmåga och mod att göra något som sticker ut och sätter Skellefteområdet på kartan ordentligt.
Vi kan säkert sticka ut på annat sätt än med Stoorn, även om jag tror att andra alternativ kostar troligen mera, för liknande effekt.
Ska vi ligga kvar i ”mainstream” kommer vi obönhörligen att förlora kampen med andra kommuner om innevånare, kompetens och etableringar.
Till sist några tänkvärda citat om konkurrens och marknadsföring att ha i åtanke:
”Jag är inte rädd för de konkurrenter som gör saker lite bättre än oss, det är de som gör saker annorlunda jag är rädd för.”
”Ofta är det inte nödvändigt att vara bäst, det är tillräckligt att man är först.”
Anders Wistemar, Skellefteå