De två-tre senaste åren har folk inte kunnat, som sedvanligt, gå tvärs över Johannaparken i centrala Arvidsjaur på grund av att snö läggs upp i parken.
Den upptrampade gångstigen har varit flitigt använd vintertid, mycket beroende på trottoaren längs Garavaregatan också är ett snöupplag.
Vad tänker kommunen göra så att allmänheten åter kan komma in i parken och gå genom den?
Dessutom tycker jag att ett plank eller staket borde sättas upp även på nordsidan av parken så att folk som sitter och njuter i parken slipper se den långa raden med fula soptunnor.
Det blev tyvärr en stor miss när kommunen sålde av en tomtbit. Vem tar på sig den missen?
Givetvis måste infarten till parken från Stationsgatan ordnas/breddas – sommartid har den dessutom alltför ofta varit helt blockerad, bland annat av soptunnor.
Vill ha tillgänglig park
Svar direkt
Johannaparken skottas inte på vintern eftersom den inte används på vintern. Att skotta upp för att människor ska kunna gena när man kan gå både över torget och längs Garvaregatan anser vi inte är prioriterat.
Kommunstyrelsen beslutade 2011-06-13 att Torgkiosken skulle ut på försäljning. I och med detta var en fastighetsreglering tvungen att genomföras. Dåvarande hyresgäst hade en önskan om att fastighetens utformning skulle kunna inrymma en utbyggnad av lokalen. Kommunen valde att avstycka en sådan tomt så att en utbyggnad skulle rymmas.
Vi har ingen ambition att bredda infarten från Stationsgatan då det finns fem andra infarter/utfarter till parken
Erika Harr, Gatu- och VA-chef, Arvidsjaurs kommun