Utvärdering till vårdförbundet

Rapport till Vårdförbundet, avdelningsvis, Skellefteå lasarett:

Not Found2015-08-31 21:00

Akuten: Hög arbetsbelastning. At-läkare som tjänstgjort och de har ofta fått klara sig utan bakjour. Högre belastning för sjuksköterskor och långa väntetider för patienter. När patienter skickats till avdelningarna har de i vissa fall inte varit klara, det har helt enkelt inte hunnits med att ta prover på akuten i alla lägen.

Kirurg- och ortopedavdelningarna: Flera perioder med hög vårdtyngd. För få sjuksköterskor dagtid, vilket beror på sjuksköterskebrist. Det har inneburit högre stress och indragna luncher.

Psykiatriska avdelningen (slutenvården): Hög arbetsbelastning och hög vårdtyngd. Dessutom har man slagit ihop två avdelningar, vilket ingår i sommarplaneringen.

Barnavdelningen: Ganska bra sommar. Vissa perioder har de haft många barn, men bra personalsituation.

Laboratoriemedicin: Bra situation, men blodcentralen har inte kunnat ha öppet som vanligt, vilket inneburit att alla som velat inte har kunnat lämna blod. Orsak: Brist på biomedicinska analytiker.

Strokeavdelningen: Har flutit på ganska bra. Några perioder med hög arbetsbelastning.

Medicin-geriatriken: Hög arbetsbelastning.

IVA: En relativt bra sommar. Någon enstaka period med högre arbetsbelastning.

Kvinnokliniken: En ganska bra sommar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om