För tvÄ veckor sedan gick myndigheterna ut med att en avmagringssjuk (CWD) Àlg pÄtrÀffas i Arjeplog.
Det var en sexton Är gammal Àlgko som avlivades eftersom den var mager, gick i cirklar och verkade vara blind.
Nu uppmanar Jordbruksverket att jÀgare i nÀrheten ska ha extra koll pÄ djur som visar symptom pÄ sjukdomen.
â Vad man ska titta efter Ă€r magra djur som inte beter sig logiskt och har rörelsestörningar. Den hĂ€r typen av sjukdomar kan yttra sig lite olika men mĂ„nga gĂ„nger magrar de av och beter sig avvikande. Det hĂ€r gĂ€ller förstĂ„s alla som Ă€r ute i skogen och ser man sĂ„dana djur ska man höra av sig, sĂ€ger Lotta Hofverberg, enhetschef pĂ„ Jordbruksverket.
I första hand tycker hon att man ska höra av sig till SVA för att fÄ till en bedömning av det misstÀnkta CWD-sjuka djuret.
â Och nĂ€r djuret Ă€r avlivat vill vi ha ned djuret pĂ„ analys, sĂ€ger hon.
Myndigheterna vill antingen att man skickar ned hela huvudet eller att man tar ut ett prov pÄ hjÀrnstammen med en sked för att skÀra ut lymfknutorna.
â Att ta ett sĂ„ kallad skedprov Ă€r lite mer omstĂ€ndigt, men det gĂ„r och det finns information hur man gĂ„r till vĂ€ga. DĂ„ mĂ„ste man ta av huvudet för att ta ett prov pĂ„ hjĂ€rnstammen.
Hur viktigt Àr det att rapportera in om man ser sjukdomstecken?
â Vi behöver fĂ„ koll pĂ„ alla djur som kan tĂ€nkas visa symptom som liknar det hĂ€r. Det Ă€r för att fĂ„ en bra överblick över hur lĂ€get Ă€r i Sverige. Det Ă€r jĂ€tteviktigt för att vi ska kunna göra bedömningar och hur vi behöver gĂ„ vidare med Ă„tgĂ€rder för att exempelvis minimera smittspridning.
Jordbruksverket har tillsammans med SVA utsett en utredande veterinÀr som ska vara myndigheternas förlÀngda arm i omrÄdet.
â För att snabbt kunna göra Ă„tgĂ€rder med tanke pĂ„ den hĂ€r upptĂ€ckten, sĂ€ger Lotta Hofverberg.
Det mesta talar för att den avmagringssjuka Àlgen som pÄtrÀffades i Arjeplog inte bar pÄ den smittsamma varianten av CWD.
Men för att sÀkerstÀlla skickades prover till ett referenslaboratorium i Norge, som har fler möjligheter till olika diagnostiska analyser.
Man vÀntar fortfarande pÄ svar dÀrifrÄn och nu arbetar myndigheterna med en plan för en utökad provtagning i omrÄdet.
â Det Ă€r den stora uppgiften just nu. Vi behöver ta sĂ„ mĂ„nga prover som möjligt.
Hur ser den praktiska planen ut vad gÀller en utökad provtagning?
â Det Ă€r ingenting som Ă€r klart utan det Ă€r nĂ„gonting vi jobbar med att ta fram.
Emil Larsson/PiteÄ-Tidningen