Snön ligger som bomull runt de små och stora garagen. Sida vid sida i prydliga och raka rader står de där, på gruvbolaget Bolidens gamla tippmassor från dagbrottet. En del sneda, en del nymålade och en del har inte sett en pensel på många år. Inget garage är det andra likt, men det ska vara ordning och reda på garageområdet, försäkrar Staffan Johansson, kassör i föreningen.
– Vi är noga med att röja sly och ingen får förvara grejer utanför garagen. Boliden äger marken, medlemmarna äger sitt eget garage och det är vi tillsammans i föreningen som sköter området. Det ska se snyggt ut, säger han och visar upp det prydliga garageområdet.
Det var på 1950-talet som gruvbolaget upplät marken till Bolidenbor som ville bygga sitt garage, vilket under den tiden var en bristvara i samhället. Tio år senare bildades föreningen, Tippens Garageförening, som tog över skötseln av området.
– Då när garagen byggdes var det för att förvara bilar i, men nu används det mest som förråd. Vi har under åren haft problem med inbrott. För några år sedan hade vi 79 inbrott vid ett och samma tillfälle, men det gångna året har vi inte haft ett enda. Tjuvarna har väl lärt sig att det inte finns något av värde att ta i garagen. När jag är ute och kör brukar jag ta vägen förbi garageområdet för att titta till så inget har hänt.
På hela området står 108 garage som ägs av de 80 medlemmarna i föreningen. En del bär på en historia som många gånger är ett arv från Bolidens förflutna.
– Det är ganska roligt att de alla är så olika. Ett av garagen är uppbyggt med rivningsvirke från gamla kapellet i Boliden. Bilverkstan från Falkmansgatan står nu här som ett garage och ett annat av garagen är en ombyggd järnvägsvagn. Den kommer aldrig att ruttna upp, säger Staffan och skrattar.
Trots att de flesta garagen är arvegods så finns ägarna och medlemmarna i föreningen utspridda i Sverige, ja till och med utanför landets gränser.
– En av våra medlemmar bor i Italien och i Sverige är de utspridda från Luleå i norr till Uppsala i söder.
Staffan blev medlem i föreningen 1988.
– Då dog farsan och jag tog över garaget efter honom.
Med sina 80 medlemmar är Tippens Garageförening en ganska stor förening i Boliden, men kanske en doldis för de flesta. Kvinnor lyser med sin frånvaro i föreningsregistret och medelåldern på medlemmarna är relativt hög.
– Vi har inte många som är under 60 år, säger han och stänger vägbommen, som är ett sätt att mota objudna gäster till området.
Sugen på att starta en förening? Här kan du läsa allt om vad som krävs.