Skellefteå fick för en tid sedan högt betyg för sin centrumhandel. Affärsidkarna känner sig nöjda över branschtidningen Markets undersökning och att deras handelsinsatser och arbete gör skillnad. Avion Shopping Umeå är utsett till Sveriges bästa.
Allt detta är bra för Västerbotten. Men jag kan inte låta bli att sätt upp ett varningens finger.
Handlarna och galleriorna i Skellefteå borde ställa starka krav på kommunen när man nu förverkligar centrumplanen och kulturhuset.
I dag verkar handeln i centrum fungera för affärsidkarna. Men ett skräckexempel är hur Umeå kommun har hanterat ombyggnationerna i centrum.
Man menar att kunderna har svikit Umeå centrums butiker på grund av att kommunens byggnationer tagit för lång tid. Tyvärr finns ett liknande tillvägagångssätt i vår kommun.
Den har bidragit till att affärsidkare har tappat inkomster i Skellefteå. Jag tänker på arbetena i bryggeribacken. Där har ett antal privata företagare satsade pengar. Som jag förstod det var kommunen lyrisk inför att man från privat håll ville förädla centrum.
När planerna på byggnationerna blev kända av kommunen så tog de på sig ansvaret att skapa en godtagbar infrastruktur i området så att besökarna kunde komma och avnjuta sin vistelse där. Men vad som glömdes bort var att teckna ett avtal mellan företagen och kommunen.
Planerna var enligt kommunen att allt skulle var klart 2015 fortfarande är det en byggarbetsplats som om allt fungerar blir klart 2018.
Det får inte bli så när kommunen genomför sina planer att detta riskerar att företag läggs ned eller går i konkurs. Därför bör handlarna i centrum teckna ett avtal för att undvika förluster orsakade av ombyggnationer.
Skellefteborna vill ha kvar sitt centrum speciellt när man blir rankad med högsta betyg.
Skellefteå kommun kommer att bli ansvarigt om Skellefteå om några år tappat denna ranking och om orsaken är att man planerade fel.
Lennart Gustavsson, Tuvan