Stor brand på Sävar såg

Vid 17.20-tiden utbröt en stor brand på Sävar såg. "Bara på några minuter brann det överallt", säger ett vittne till Västerbottens-Kuriren.

Foto: Henrik Karmehag/Västerbottens-Kuriren

Sävar2019-04-25 20:14
undefined

Vid 17.20-tiden fick SOS in ett larm om en brand på Sävar såg. Räddningstjänst och ambulans är på plats. Enligt SOS Alarm brinner det i ett virkesmagasin. Ett vittne på plats säger att utvecklingen av branden var snabb.

– Otroligt vilket drag det var. Bara på några minuter brann det överallt, säger han.

Räddningstjänsten är på plats med tolv enheter och släckningsarbetet pågår för fullt.

– Vi har enheter från Sävar, Holmsund, Umeå och flygplatsen på plats och man jobbar för fullt med släckningsarbetet. Det är en stor brand och snabb spridning, så det är bara att köra på, säger operatören vid SOS Alarm.

undefined

Parallellt med släckningsarbetet pågår nu ett intensivt arbete att flytta undan virke och rädda det undan lågorna.

– Just nu är det svårt att överblicka hur omfattande branden är, men det är ett antal kubikmeter virke och ett virkeslager som har förstörts i branden så här långt. Det finns mycket brandresurser här som håller på med släckningsarbetet samt egen personal från Sävar såg, säger Fredrik Samuelsson, chef på Sävar såg, till VK.

Trafikverket meddelar att det är begränsad framkomlighet på väg 646, från Sävarsågen till Sävar västra i båda riktningarna på grund av branden.

"Byggnad som brinner, risk för begränsad framkomlighet och dålig sikt för trafikanter. Även risk för dålig sikt på väg 649. Observera att sluttiden är preliminär och kan komma att ändras", skriver Trafikverket.

undefined

Uppdatering, 21.20:

Det brinner fortfarande kraftigt och räddningstjänsten kommer att vara på plats hela natten för att bekämpa lågorna.

– Det kommer att brinna länge. Alla är kvar och vi kommer att ha folk kvar hela natten. Vi oroliga för eldgnistor för det är ganska torrt. Vi jobbar även med släckvatten från branden som har runnit ned i diket och vidare ned i Sävarån, så vi har lagt läns där nu för att fånga upp föroreningarna, säger Conny Qwarforth till VK.

Uppdatering, fredag morgon:

Under natten fanns både personal från räddningstjänsten och sågen på plats för att kontrollera branden.

Helena Forsgren, Roland Edlund/Västerbottens-Kuriren

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!