Som Norran tidigare kunnat berättakommer Skellefteå kommun inte att sätta upp några granar i Jörn, Boliden, Burträsk, Ursviken, Skelleftehamn, Bureå, Kåge, Byske, Jörn och Lövånger i år.
Anledningen är besparingar – kommunen ska prioritera annat.
Ju närmare julen vi kommer, ju fler röster som höjs om att kommunen ska tänka om. I Burträsk planeras en namninsamling, och föreningen Burträsk Tillsammans försöker kraftsamla för att kunna lyfta en gran på egen hand.
– Det finns gott om granar, men vi har inte löst hur vi transporterar den till platsen och hur vi får upp den, säger Jessica Söderlund, representant för Burträsk Tillsammans, ett samarbete mellan olika aktörer i samhället.
Det är också oklart vem som ska ha ansvar för granen istället för kommunen.
”Väldigt trist”
Jessica Söderlund är besviken på Skellefteå kommun, och menar att granen har ett viktigt symboliskt värde.
– Vi tycker att det är jättetrist. Skellefteå får en gran, men resten av orterna får inte någonting. Det är väldigt trist att de prioriterar bort oss. Det är samma sak som att blomsterarrangemangen minskar på somrarna.
Burträsk Tillsammans ska sätta upp lappar på olika platser i samhället för att samla in namnunderskrifter. Kravet är att kommunen ska ta tillbaka granarna.
– Det är något som kommunen kan bjuda på, tycker jag. För välviljans skull. Det är en sak som folk lägger märke till och tycker är kul.
”Bara gilla läget”
Lars Pettersson, verksamhetschef för Samhällsbyggnad vid Skellefteå kommun, vädjar till förståelse för rådande situation.
– Det är bara att gilla läget. Vi är tvungna att göra besparingar, så enkelt är det, säger han.
Ett stort underskott under 2014 gör att gatuparkssidan måste spara 4,8 miljoner kronor, och enskilda vägar 1,5 miljoner kronor. Julgranarna är en liten del av besparingarna med sina 250 000 kronor i årskostnad.
– Dessutom är det så att granarna kostade 400 000 kronor förra året. Budgeten på 250 000 har stått still i tio års tid, medan kostnaderna har ökat. Fler säkerhetskrav, skärpta behörighetskrav för att fälla stora träd, säker transport, att sätta upp smyckning med skylift. Det har helt enkelt blivit en väldigt dyr hantering.
Förstår du besvikelsen? Och att det känns orättvist att centralorten får en gran?
– Självfallet, men de måste förstå att vi gör så gott vi kan. Det är ju ändå flest människor som springer runt vid torget. Bättre med en gran än ingen gran, säger Lars Pettersson.
Det är bara att gilla läget. Vi är tvungna att göra besparingar, så enkelt är det
Blir vi i Bureå utan julgran i år?