Stenkastningen mot flera fordon på E 4: Genombrott efter flera medgivanden

Stenkastningen mot flera fordon vid E 4 i Lövånger är på väg att klaras upp. Polisen i Skelleftehamn har haft samtal med flera ungdomar som nu gjort medgivanden. ”Och vi känner att de har förstått allvaret”, säger polisen Mattias Wallström.

Olyckor, katastrofer2017-09-19 19:00

Norran berättade förra veckan om att flera fordon, som kommit körandes i hög hastighet på E 4 i trakten av Lövånger, har utsatts för stenkastning vid upprepade tillfällen den senaste månaden.

Vissa av stenarna som kastades har gått igenom glasrutan. Stenkastningen på fredagskvällen den 8 september drabbade minst tre fordon och blev något av kulmen på stenkastningen.

Kunde fått allvarliga följder

Mattias Forsvall, driftchef vid ett av de drabbade transportföretagen, påpekade i Norran vad som i värsta fall kunde hända om en förare skulle tappa kontrollen på fordonet till följd av stenkastningen.

Inledningsvis lades ärendena ned av polisen men nu har polisen i Skelleftehamn återupptagit utredningen – och kommit framåt i arbetet.

– Vi har inhämtat information den gångna veckan, vilket ledde till att vi har haft samtal hemma hos flera familjer med deras ungdomar. Dessa samtal innebar i sin tur att vi fick uppgifter om händelserna och medgivanden från ungdomarna, att de varit på platsen vid de tidpunkter då stenkastning har förekommit, berättar polisen Mattias Wallström.

Vad händer nu?

– Det handlar om mellan tre till sex ungdomar som varit med vid respektive händelse, och nu ska det utredas delaktigheten för var och en av ungdomarna vid dessa tillfällen, svarar Mattias Wallström.

Brottsmisstankarna gäller skadegörelse och framkallande av fara för annan.

Vad säger ungdomarna i samtalen?

– Det är polisens uppfattning att de har förstått riskerna med detta beteende. Ungdomarna har varit uppriktiga och ärliga, det är vår uppfattning. De inser att stenkastningen kunde ha fått ännu allvarligare konsekvenser.

Mattias Wallström: Det är vår bedömning att vi har kommit en bra bit på vägen i utredningen, och vi har goda förhoppningar att det här kan redas ut.

Stenkastning mot fordon på E4 söder om Skellefteå – minst fyra drabbade
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!