Stängningen ett hårt slag för hela Jörnsbygden

Debatt. Jörnsbygden har stor chans att utvecklas positivt. Det planeras för en testbana för spårbunden trafik och familjer med barn bosätter sig här. Men ska Jörn ha möjlighet att utvecklas behövs fungerande sjukvård, räddningstjänst, handel och skola i samhället.

Not Found2016-05-20 05:58
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Ett tjänstemannabeslut är på väg att stänga högstadiet vid Furuskolan i Jörn. Eleverna i årskurs 7, 8 och 9 ska bussas till Bolidenskolan till hösten. Detta för att skol- och kulturkontoret inte har lyckats rekrytera tillräckligt många behöriga lärare.

Vi i Centerpartiet vill ha kvar högstadiet i Jörn. Vi anser dels att frågan om lärare inte hanterats på ett seriöst sätt, dels att det här är ett beslut som är betydligt större än bara högstadiet. Det är ett beslut som påverkar hela bygden – en bygd med möjligheter och framtidstro.

Dessutom är det en så stor fråga att den enligt vår mening ska beslutas i kommunfullmäktige. Vi vill att barn- och grundskolenämnden och personalnämnden får i uppgift att finna nya sätt att snarast rekrytera behöriga lärare till Furuskolan för att ge högstadiet där en chans i minst ett år till.

Förslaget att stänga Furuskolans högstadium kom inte som någon överraskning. Redan för fem–sex år sedan hade kommunens tjänstepersoner bestämt att högstadiet inte skulle få finnas kvar i Jörn.

När beslutet om en ombyggnation av Bolidenskolan togs beslutades det även att det skulle byggas för att rymma Furuskolans elever. Och här finns en förklaring till lärarbristen: Vilka lärare vill satsa på ett jobb som förmodligen bara finns kvar en kort tid?

Det argument som framförts för att flytta eleverna till Bolidenskolan är att de inte får likvärdiga möjligheter till utbildning när det inte finns behöriga sökanden till de lärartjänster som är utlysta. Men skrapar man mer på ytan så har det inte gjorts så stora ansträngningar att locka lärare till Jörn.

Skol- och kulturkontorets chef Anders Bergström säger att de inte har några möjligheter att göra särskilda anställningar och personalchefen Kicki Krane hänvisar till att politiken bestämt att det inte ska göras särskilda sådana. Men inget arbete har gjorts tillsammans med personalnämnden för att finna nya lösningar vid rekrytering.

Jörnsbygden har stor chans att utvecklas positivt. Det planeras för en testbana för spårbunden trafik och familjer med barn bosätter sig här. Men ska Jörn ha möjlighet att utvecklas behövs fungerande sjukvård, räddningstjänst, handel och skola i samhället.

Därför får en stängning av högstadiet i Jörn många negativa konsekvenser för Jörnsbygden.

Därför vill vi också i Centerpartiet att barn- och grundskolenämnden och personalnämnden får i uppdrag att finna nya sätt att snarast rekrytera behöriga lärare till Furuskolan. För vi vill att högstadiet ska få vara kvar i Jörn i minst ett år till för att se och ge möjligheter till utvecklingen av Jörnsbygden.

Carina Sundbom(C)

gruppledare i Skellefteå kommun

Maria Sandström(C)

ledamot i kommunfullmäktige

Mari Lidén Hedström(C)

ledamot i barn- och grundskolenämnden

Leif Holmkvist(C)

ledamot i nämnden för support och lokaler

Kjell Bergmark(C)

ersättare i kommunfullmäktige

Maria Bernsson(C)

ledamot i gymnasienämnden

Katarina Larsson(C)

ersättare i gymnasienämnden