Skelleftetravet stänger – hela veckan

Skelleftetravet stänger sin tävlingsbana för träningskörning hela den här veckan. Som skäl anges att man vill säkerställa V75-tävlingarna på lördag, då det väntas mycket regn de närmaste dagarna.

Foto: Norran

Sport2017-10-03 10:24

De aktuella väderprognoserna vittnar att om att regnet kommer att vräka ner över Skellefteovalen de närmaste dygnet.

Det positiva är att regnet väntas avta i slutet av veckan. Långtidsprognoserna säger att det inte ska komma någon nederbörd när V75 avgörs på Skelleftetravet på lördag.

Skelleftetravet har haft ett flertal regndagar när man kört tävlingar den här säsongen och vid några tillfällen har banan varit i mycket dåligt skick.

Under hösten har man vidtagit förbättringsåtgärder och senaste tävlingsdagen höll banan bättre trots allt regn som kom då.

undefined
Tävlingarna på Skelleftetravet var hotade på grund av dålig bana: ”Vi var eniga om att tävla vidare”
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!