Som Norran tidigare berättat har det varit problem med kylanläggningen i Malå ishall i flera år. Nu måste anläggningen åtgärdas om driften av hallen ska säkras.
Tekniska avdelningen har tagit fram förslag till lösningar, där ett alternativ är att kommunen under en treårsperiod byter ut och renoverar bland annat värmeväxlare och kompressorer till en beräknad kostnad av 450 000 kronor per år.
Ett annat innebär att kommunen investerar fyra miljoner kronor i ett nytt aggregat.
Nu har kommunstyrelsen sagt sitt och beslutet blev att ärendet ska återremitteras för en beskrivning av vilka konsekvenser en investering alternativt en renovering skulle ge. Sedan ska ärendet upp igen i slutet av mars.
Politikerna var dock inte eniga. Liberalerna ville att kommunstyrelsen skulle gå på en renovering och reserverade sig emot beslutet.