Dramat på en arbetsplats på morgonen den 9 juli tillhör ett av de allvarligaste våldsbrotten som inträffat de senaste åren i Skellefteå, sett till vad förundersökningen visar.
Så här berättade Norran då om händelseförloppet, polisens utredning och att 37-åringen häktades.
Misstänkt mordförsök i Skellefteå Första långa förhöret med 37-åringen: Så svarar han på anklagelsen om mordförsökUnga flickans flykt – mötte permobilvittnet: 37-åringens nya besked i skuldfråganDen 9 augusti väckte åklagare Jonas Fjellström åtal. Brottsmisstankarna var försök till mord och försök till grov våldtäkt.
– Jag är helt övertygad om att det var målsägandens kloka, klartänkta och snabba agerande som räddade hennes liv, förklarade Jonas Fjellström.
Skelleftebon attackerade flickan med kniv – försökte våldta henne: ”Efter gärningen försökte han ta sitt liv”Norran kan i dag berätta hur den unga flickan lyckade fly från den knivbeväpnade mannen.
Hon beskriver i polisförhör den skräckfyllda händelsen.
”Tar fram en kniv”
– Jag lägger in maten i kylskåpet och är klar att börja min arbetsdag. Då kommer han bakom mig, brottar ned mig och pressar mig mot golvet. Jag upplever att han kommer att våldta mig.
Sedan tar mannen fram en kniv och skär flickan på halsen, lyckligtvis blir det ytliga skador. Hon försöker få tag på kniven, men då säger han att hon ska ”sluta kämpa emot”.
Flickan fortsätter att berätta:
– Jag tar tag i kniven och jag försöker prata med honom, varför han gör så här mot mig. Allt för att få honom att inte göra mer, att inte döda mig.
Flickans kamp för att ta sig loss fortsätter, men hon berättar att 37-åringen ändrar grepp så att det blir ännu svårare för henne att ta sig loss.
Han ligger på mig och jag hamnar i en sådan position att jag inte får luft. Men han verkar inte bry sig.
– Till sist säger han att han släpper mig om han får våldta mig, annars kommer han att döda mig. Vi fortsätter sedan brottas, jag får tag på kniven och försöker slå och skära honom för att komma loss. Men sedan känner jag hur jag håller på att kvävas på grund av hans kroppsvikt.
Hon tänker då att hon kommer att dö om hon blir kvar på golvet men att hon ”kanske överlever om han får våldta mig”.
När 37-åringen förstår att hon kommer att ge med sig så släpper han upp henne men han har fortfarande ett grepp om flickan.
Det som sedan händer blir helt avgörande för att hon lyckas fly.
– Jag visar honom min hand och säger att jag behöver ett plåster som finns inne på lagret. Han tar tag i mig men jag rycker loss och säger att jag inte litar på honom, att han får gå först. Han börjar att gå och då springer jag i väg till dörren.
Lyckades få hjälp
Först träffar flickan inte på några människor och hon flyr från platsen via diken så att han inte kan komma efter med bil.
Efter en stund träffar hon en person där hon kan söka skydd och berätta vad som hänt.
På det här sättet kunde flickan alltså fly från brottsplatsen, få hjälp och polis och ambulans kallades till platsen.
På fredag inleds rättegången i Skellefteå.
Anklagas för att ha försökt mörda unga flickan: ”Jag har aldrig tidigare varit våldsam”