Det var vid 20-tiden på torsdag som OKQ8 i Boliden rånades av två maskerade män. Genom hot om våld, där ett tillhygge använts som inte var en kniv, tvingade männen till sig en summa kontanter och flydde därefter från platsen.
Samma kväll kom ett genombrott i Skelleftepolisens arbete att hitta de två rånarna.
– Efter att de inledande utredningsåtgärderna genomförts av de tre polispatruller som fanns på plats, inledde dörrknackning i närliggande område. När polisen talade med två personer i en lägenhet gjordes notering att de uppträdde ”lite udda”, berättar Joakim Oja vid polisen.
Därefter granskade polisens bensinstationens övervakningsfilmer där man ser de två rånarna.
– De ledde fram till att polisen också tittade närmare på de två männen på den aktuella adressen. Genom att få fram bilder via inre spaning kunde man se likheter med en av männens kläder och de kläder som en av rånarna bar på sig vid brottet, berättar Joakim Oja.
Hittade tillhygge
Vid den efterföljande husrannsakan hittade polisen en summa kontanter gömda i lägenheten, ett tillhygge som överensstämmer med det tillhygge som användes vid rånet samt kläder som passar in på de misstänkta.
Efter ett kortare förhör på torsdagskvällen, där de två yngre männen förnekade brottsanklagelsen, beslutade jouråklagare att männen skulle anhållas.
Vad händer under fredagen?
– Brottsplatsundersökning genomförs, nya förhör ska hållas, genomgång av beslagen som gjorts är några utredningsåtgärder.
– Poliserna på plats har gjort ett fantastiskt jobb som ledde den här utredningen vidare. Jag menar att vi har ett bra bevisläge mot den två männen, tillägger Joakim Oja.
Joakim Oja: Ett antal personer ringde in till polisen på torsdagskvällen med uppgifter kring rånet i Boliden. Vi vädjar till dessa att ringa polisen igen på nummer 11414.
Brottsplats: Tre väpnade rån på kort tid - vad är det som händer i Skellefteå?Två män anhållna för väpnade rånet mot OKQ8 i Boliden