Inför årets influensasäsong satsar Västerbottens läns landsting på ett vaccin som ger bredare skydd. Förhoppningen är att det ska göra att färre blir sjuka rapporterar SVT.
Under förra säsongen saknade många vaccinerade skydd mot just den stam som cirkulerade och det ställdes fler diagnoser i Västerbotten än någonsin tidigare.
Men enligt smittskyddsläkaren Stephan Stenmark ska det nya vaccinet som upphandlats inför årets säsong förhoppningsvis vara mer effektivt.
– Det ökar sannolikheten att träffa rätt. Det ger skydd mot fyra undertyper istället för tre, säger Stephan Stenmark till SVT.
Vaccineringen i Västerbotten drar igång under vecka 45. Det är särskilt folk i riskgrupperna som uppmanas att vaccinera sig.
DU TILLHÖR EN RISKGRUPP OM DU:
är 65 år eller äldre
har en hjärtsjukdom
har en lungsjukdom
har diabetes
har kraftigt nedsatt immunförsvar på grund av sjukdom eller behandling
har kronisk lever- eller njursvikt
är mycket kraftigt överviktig
har en neuromuskulär sjukdom som påverkar andningen
har flerfunktionshinder
är gravid efter vecka 16, eller tidigare om du också tillhör annan riskgrupp
Källa: Västerbottens läns landsting
Maria Brändström / SVT