Idag är Noretområdet i Norsjö klassat som friluftsområde. Det innebär att inga bygg- eller anläggningsjobb får göras där.
Nu vill kommunen ändra ändra på det. Vid kommunstyrelsens senaste sammanträde beslutade politikerna att arbetet med att göra om detaljplanen ska starta så fort som möjligt.
Bakgrunden är att arenaområdet har vuxit, inte minst i och med Arenaparken. Det har väckt ett intresse för nya grepp i samhället, bland annat med koppling till besöksnäringen och den lokala handeln.
– Det finns potential för området och då måste vi göra det möjligt att ta nästa steg, säger kommunalrådet Mikael Lindfors (S).
De initiativ som har kommit, är det från kommunen själv eller utifrån?
– Både och. Det är ett samspel mellan kommun, näringsliv och föreningsliv.
Han berättar att det som ligger närmast till hands är att få till ställplatser för husvagnar och husbilar. Idag tvingas besökarna ofta parkera vid badstranden.
Det finns potential för området och då måste vi göra det möjligt att ta nästa steg.
Men i förlängningen ska det även bli möjligt att bygga på området.
– Vad det kommer att bli får vi se men det finns en del idéer, säger Mikael Lindfors.
Intressant läge
Det är kommunens tillväxtavdelning som har föreslagit att detaljplanen ska ändras. Utvecklingsstrateg Ingrid Ejderud Nygren berättar att avdelningen har haft kontakt med vissa intressenter och tycker att läget nära arenaområdet och skolan känns spännande.
– Det känns roligt att få jobba med en sådan här fråga, en planändring som gör det möjligt för området att växa och utvecklas. Även om vi inte vet vart det bär så är det bra att vi är förberedda.
– Annars är risken att vi går miste om de möjligheter som yppar sig om en befintlig aktör eller någon annan vill komma hit, säger hon.
Arbetet med planändringen finansieras med statliga pengar för att förbättra näringslivsklimatet i kommunerna. Enligt planerna ska allt vara klart i början av nästa sommar.