Ingångsvärdena var minst sagt olika inför söndagens match mellan Skellefteå FF och Karlslunds IF. Hemmalaget FF var redan klart för nedflyttning medan gästerna jagade viktiga poäng för att undvika kvalplats men även direkt respass ur division I.
När matchen var över hade Karlslund lagt beslag på alla tre poängen. Något som betyder att bortalaget inte riskerar direktnedflyttning och dessutom klättrade upp till säker mark i tabellen.
Straffmål
Karlslund vann med 2–1 efter att Skellefteå FF återigen agerat slarvigt och bjudit på mål. Redan i den fjärde minuten tog gästerna ledningen med 1–0 på en hörna. FF kvitterade bara minuter efteråt när kapten Leo Englund rullade in en straff.
Men sedan kom misstaget som gav hemmalaget ytterligare en förlust. Kenneth Mukisa slarvade med en passning och bjöd motståndarna på en omställning. Karlslund tackade och Adam Molin satte 2–1.
"Bjuder på mål"
I den andra halvleken blev det inga fler mål och återigen blev FF:s bjudningar dyrbara.
– Det är någonting vi har fått jobba med hela året. Att vi bjuder motståndarna på enkla mål och det gör vi idag två gånger om, säger FF:s Leo Englund.
– Det känns tufft när vi återigen spelare en jämn match mot ett lag som är ganska bollskickliga. Men vi är absolut där.
FF var ytterst när en 2–2-kvittering när Englund sköt i stolpen i den andra halvleken. Men närmare än så kom inte hemmalaget.
– Det är lite frustrerande när vi spelar en match där vi sett över hela matchen spelar ett bra försvarsspel men ändå släpper in två mål på det sättet vi gör. Det är helt klart frustrerande. Det är svårt att vinna matcher om man bjuder på mål. Så enkelt är det.
"Det är rött kort"
En stor snackis blev även Tif Kiddus tackling bakifrån på Karlslunds Ibrahim Habib som gav gult kort.
– Enligt min mening så är det rött kort. Han har inga ambitioner att ta bollen utan det är en eftersläng på spelaren, säger bortalagets tränare Samuel Wowoah.
Som spelare vann Wowoah bland annat två SM-guld med Djurgården. Nu gläds han över att Karlslund tog andra raka segern i jakten på nytt kontrakt.
– Vi gör en bra prestation även om det blir lite småstirrigt i slutet. Annars tycker jag att det är ganska stabilt.
"Det är svårt att vinna matcher om man bjuder på mål."