Nya beskedet om Burträsk-biltjuvens identitet: ”Han är i 40-årsåldern från Estland”

När åklagare Irene Falk på fredagsförmiddagen väckte åtal för bilstölden i Burträsk stod det ”Okänd Okänd” på den tilltalades rad. Men polisen har hittat mannens identitet. ”Jag hann inte få med dessa uppgifter i åtalet, som nu ska kompletteras”, säger Irene Falk.

Den dyrbara bilen stals från en gårdsplan i Burträsk natten mellan den 3 och 4 maj.

Den dyrbara bilen stals från en gårdsplan i Burträsk natten mellan den 3 och 4 maj.

Foto: Hans Berggren

BURTRÄSK2018-05-18 14:03
undefined
Den dyrbara bilen stals från en gårdsplan i Burträsk natten mellan den 3 och 4 maj.

Norran berättade tidigare i veckan om det annorlunda brottsutredningen som gäller en grov stöld av en dyrbar bil från ett bostadsområde i Burträsk kvällen eller natten mellan den 3 och 4 maj.

Med hjälp av bilens spårningsfunktion kunde polisen gripa mannen i Gargnäs utanför Sorsele samma förmiddag.

På fredagen väckte åklagare Irene Falk åtal för grov stöld. Då skrev hon ”Okänd Okänd” på raden för den åtalade – men polisen har hittat mannens identitet.

Dessa uppgifter hann inte bifogas i åtalet som skulle vara inskickat till Skellefteå tingsrätt senast klockan 11.00 på fredagen.

Eftersom mannen har vägrat att uppge sin identitet har polisen tagit hjälp av europeisk polis och Nationellt forensiskt centrum, NFC, i Linköping för att få reda på vem mannen är.

– Det är genom att jämföra fingeravtryck och dna som polisen kunnat fastställa mannens identitet. Jag känner mig trygg inför rättegången, att vi nu vet vem mannen är, säger Irene Falk.

Anders Auoja, polisen i Skellefteå: ”De uppgifter som vi har fått fram är att han är en man i 40-årsåldern från Estland.”

Närmast ska den häktade mannen få ta del av polisens utredningsresultat kring hans identitet. Rättegången hålls på torsdag i Skellefteå.

Här är Norrans tidigare artikel och tv-inslag om det annorlunda rättsfallet:

Så arbetar polisen för att hitta Burträsk-biltjuvens identitet: Tar hjälp av kollegor utomlands
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!