Ny sim- och sporthall behövs i Norsjö

I Norsjö står behovet av en ny sim- och sporthall högt på dagordningen. Flera partier driver också frågan i valrörelsen.

Föreningsliv. Viktoria Lindberg Harnesk vid onsdagens Sports Day i Norsjö, där skoleleverna fick prova på olika sporter.

Föreningsliv. Viktoria Lindberg Harnesk vid onsdagens Sports Day i Norsjö, där skoleleverna fick prova på olika sporter.

Foto: Föreningsliv. Viktoria Lindberg Harnesk vid onsdagens Sports Day i Norsjö, där skoleleverna fick prova på olika sporter.

Sport2014-09-13 11:30

Simhallen i Norsjö byggdes 1966 och är liksom många andra hallar från den tiden i dåligt skick. Så dåligt att det krävs en rivning och ett nybygge inom ett antal år.

Simhallen sitter ihop med sporthallen och det har fått Norsjö Volley att skriva till kommunen och föreslå en ny sport-/bollhall när man ändå ser över anläggningen. Bakgrunden är att det är ett hårt tryck på tider i sporthallen.

Förslaget tycks också ha fått gehör hos politikerna. Både Socialdemokraterna och Kristdemokraterna driver frågan i valrörelsen, skillnaden är hur snabbt de vill gå fram.

S vill påbörja planering och finansiering under mandatperioden medan KD vill sätta spaden i backen.

Frågan var upp i kommunstyrelsen i tisdags och då blev beslutet att en översyn ska påbörjas under kommande mandatperiod.

Viktoria Lindberg Harnesk, som jobbar åt idrottsföreningarnas samarbetsorganisation NIDS, ser också en ny sim- och sporthall som den mest angelägna frågan.

– Det är svårt att få attraktiva tider i sporthallen, säger hon.

En annan fråga är vad som ska hända vid Noretområdet och Norsjö Arena. Flera föreningar, bland annat Norsjö Hockey Club, arbetar för en multisportarena. Dessutom finns det önskemål om skatepark, BMX-bana och utegym.

Viktoria Lindberg Harnesk berättar att Allmänna arvsfonden i somras avslog föreningarnas ansökan om bidrag till multisportarenan. Men det betyder inte att de har gett upp:

– Vi tänker om, tänker nytt och går vidare.

Hon tycker i alla fall att det känns bra att kommunen är positiv till satsningen.

– Överhuvudtaget trycker partierna ovanligt mycket på föreningslivet och idrotten i år.

S har också som vallöfte att utveckla Noret- och arenaområdet. En annan idrottsrelaterad fråga som sticker ut i valmanifesten är att Centerpartiet vill öka stödet till föreningar som aktivt jobbar med integration. Förslaget stöds av kommunstyrelsen.

undefined
Föreningsliv. Viktoria Lindberg Harnesk vid onsdagens Sports Day i Norsjö, där skoleleverna fick prova på olika sporter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!