1. Hanna Marklund
Inledde sin karriär i Varuträsk innan det blev Sunnanå där hon spelade mellan 1993-1999. Därefter blev det spel i Umeå IK mellan 2000–2004 innan hon återvände till Sunnanå. Hanna avslutade karriären 2010 efter att ha gjort en sista comeback. Är totalt ohotad som etta på denna lista. Hannas meriter är så mycket större än övriga på listan. Hanna noterades för 118 landskamper och sex mål och har deltagit i sju stora mästerskap (OS, VM, EM). Under dessa mästerskap har det blivit ett VM-silver (2003) och två EM-brons (2001 och 2005).
På hemmaplan så har hon blivit utsedd till Årets back tre år i rad mellan 2005-2007. Dessutom tog hon hem det finaste priset av alla, Diamantbollen, 2005. Hanna har dessutom vunnit tre SM-guld (2000, 2001, 2002), Svenska cupen tre gånger (2001, 2002, 2003) och Champions League två gånger (2002/2003, 2003/2004) med Umeå IK. Numera är hon expert i TV4 där hon under sommarens VM gör sitt sjätte stora mästerskap som expert.
Landskamper/mål: 118/6
2. Susanne Hedberg
Moröprodukt som tidigt hamnade i Sunnanå. Under VM i Kina 1991 så spelade "Hebbe" ordinarie på mittfältet i den svenska landslag som tog VM-brons. Som 20-åring lämnade hon Skellefteå och valde spel i storklubben Gideonsberg där hon tog SM-guld 1992. Med Gideonsberg blev det också seger i Svenska Cupen 1993 och SM-silver 1994 och 1995. Har gjort 55 landskamper för Sverige och sju mål på dessa och är så kallad Stor tjej i landslagssammanhang.
Landskamper/mål: 55/7
3. Anna Pohjanen
Skelleftetjejen Anna Pohjanen spelade som mittfältare i Sveriges landslag på 1990-talet och gjorde 51 landskamper. Hon började spela fotboll i Sunnanå SK där hon spelade fram till 1997 då hon värvades till dåtidens storlag Älvsjö AIK. Med Älvsjö vann hon två SM-guld, 1998 och 1999. Pohjanen var ordinarie i den svenska VM-truppen 1995, ut i kvartsfinal mot Kina, och även i OS-turnering i Atlanta 1996 där Sverige slutade sexa. Pohjanen fanns också med i det svenska lag som tog EM-silver 1995 efter förlust 2–3 mot Tyskland i finalen och i EM-laget 1997 som slutade med brons efter förlust mot Tyskland i semifinalen, 0–1.
Hon slutade med fotboll som 27-åring. Under fotbolls-VM 2002 och 2006 anlitades Pohjanen som expert av Sveriges Television.
Landskamper/mål: 51/8
4. Madelaine Edlund
Moröprodukt som spelade i Allsvenskan med Sunnanå mellan 2001–2006. Efter detta så gick flyttlasset till Umeå IK där Edlund spelade mellan 2007–2009 och vann tre SM-guld (2006, 2007, 2008). Sedan valde hon att bli proffs i den amerikanska ligan och valet föll på St Louis Athletica. Där blev det bara en säsong innan Edlund vände hem till Sverige och spelade för den stora popklubben Tyresö, där hon vann sitt fjärde SM-guld 2012. Edlund hann dessutom med en kort comeback på elitnivå i Sunnanå när Tyresö fick ekonomiska problem.
Det blev 35 landskamper för Edlund under åren 2007–2012. Hon fanns med i den svenska VM-truppen 2007 i Kina där Sverige åkte ut i gruppspelet, och 2011 i Tyskland där Sverige tog brons. Hon var också med i den svenska OS-truppen 2012 i London där Sverige förlorade kvartsfinalen mot Frankrike med 1–2.
Landskamper: 35/1
5. Susanne Lundmark
SK Storms enda landslagsspelare genom tiderna och den första Sunnanåspelaren som togs ut i ett landslag 1976. Lundmark var bofast i landslaget mellan 1976–1981 och har noterats för elva landskamper för Sverige. När Sunnanå tog sina SM-guld 1980 och 1982 så var hon den stora stjärnan. Fanns också med i det Sunnanålag som vann inofficiella Europacupen i Menton, Frankrike. Detta efter seger mot RWD Herentals med 2–1.
Slutade spela i Sunnanå 1987.
Landskamper/mål: 11/1
6. Malin Gustafsson
Gustafsson från Lövånger var en stor talang i både fotboll och ishockey och blev landslagsspelare i båda sporterna. I ishockey blev det ett OS, 1998 i Nagano, men skador stoppade henne från att delta i både sommar- och vinter-OS.
Som fotbollsspelare representerade hon Sunnanå fram till 1999 då hon bytte till Malmö FF. Malin som värvades som jättetalang till Malmö, men hade två oerhört tunga, skadefyllda år i klubben och slutade sedan med fotboll.
Under Fotbollsgalan 1999 så fick Gustafsson priset årets genombrott. På herrsidan fick Kennedy Bakircioglü priset årets nykomling.
Sammanlagt så blev det tolv landskamper och bland annat deltog hon i VM 1999 i USA där hon spelade samtliga matcher. I de tre första matcherna hoppade hon in i halvtid och i kvartsfinalen mot Norge, förlust med 1–3, så spelade hon från start.
Landskamper/mål: 12/1
7. Doris Hjelm
Hjelm som kommer från Ånäset inledde sin karriär i Flarken, men värvades senare till Sunnanå där hon var en av de ledande spelarna i lagen som vann guld 1980 och 1982. Hon spelade i landslaget där hon mer eller mindre var given i truppen och också spelade regelbundet. Defensivt stark pjäs som tog hand om motståndarnas stjärnor.
Landskamper: 6/0
8. Agneta Björk
Uppväxt i Norsberget, Stavaträsk. Redan som liten knatte spelade hon fotboll trots att det inte var okej för tjejer att spela. Agneta var därmed en av de riktiga pionjärerna inom svensk damfotboll och gjorde nio landskamper mellan 1973–1976 då hon bodde i Falköping.
Flyttade sedan hem till Sunnanå där hon spelade mellan 1977–1983 och fanns då med i guldlagen 1980 och 1982. Karriären tog slut 1983, men då blev hon istället fotbollsdomare och dömde på högsta internationella nivå.
Landskamper: 9/1
9. Nina Jakobsson
Den enda aktiva på listan. 24-årige Moröprodukten Jakobsson gick till konkurrenten Sunnanå först innan hon lämnade laget för Piteå, där hon tog SM-guld under förra säsongen. Jakobsson var då en av lagets bästa spelare. Har vid två tillfällen varit uttagen i landslagets trupp och står noterad för en landskamp då hon började på bänken och hoppade in mot Italien. Fanns med i snacket om en plats i årets VM-trupp, men en fotskada förstörde chanserna.
Har sammanlagt gjort drygt 40 landskamper från U17 och uppåt och har alltid varit given i sin åldersgrupp.
Om den här listan görs om i framtiden så finns stora möjligheter att hon har en högre plats på listan.
Landskamper/mål: 1/0
10. Helena Lundmark
Ännu en spelare som fanns med i Sunnanå under de två SM-gulden 1980 och 1982. Debuterade i landslaget 1981 i en bortamatch mot England på Filbert Street i Leicester. En match där hon under stunder helt dominerade planen enligt förbundskaptenen Ulf Lyfors.
Landskamper: 2/0