Listan blir allt längre på affärer längs Norrlandskusten där inbrottstjuvar riktar in sig på bankomater som finns i samma byggnad.
Det började fredagen den 27 juli då ägaren till Åsells Möbler i Skellefteå upptäckte ett stort hål i taket. Inbrottstjuvarna hade därefter tagit sig vidare in i det rum där bankomaten förvaras.
Brott i Gävleborg
Därefter har liknande inbrott med inriktning på bankomater inträffat på Ica Maxi vid Strömpilen i Umeå, Ica Kvantum Kronoparken, Umeå, natten mot onsdag den första augusti mot Ica Maxi i Skellefteå – och bara ett dygn senare mot Ica Maxi i Birsta, Sundsvall.
Och det har fortsatt: fyra inbrott via tak har inträffat mellan den tredje och sjunde augusti, som polisen i Gävleborg kopplar till samma liga. Brotten har inträffat mot Coop och Ica-affärer i Hudiksvall, Gävle och Sandviken samt mot Valbo köpcentrum.
Har fångats på bild
”Ett okänt antal gärningsmän hade under natten sågat sig in genom taket till ett postlager/kassaskåpsrum som ligger i anslutning till butiken”, uppger polisen om inbrottet den fjärde augusti mot en Coop-butik i Stigslund, Gävle .
I en av butikerna i Skellefteå har inbrottstjuvarna fångats av en övervakningskamera, det syns hur flera personer samarbetar vid inbrottet.
– Men tyvärr kan vi inte med hjälp av dessa bilder identifiera personerna, säger Joakim Oja vid polisen i Skellefteå.
Vad är syftet med inbrotten?
– Det kan vi inte svara på, men att rikta in sig bankomater är ju en gemensam nämnare. Men vi har inte så här långt kunnat se att någonting har stulits vid de två inbrotten i Skellefteå, svarar Joakim Oja.
Via polisens brottssamordning i region Nord sammanställs och bearbetas alla uppgifter kring de fem inbrotten. Anders Norberg, polisen i Umeå, arbetar med detta.
Har ”rekat” först
– Med tanke på tillvägagångssättet är det rimligt att det är samma personer som utfört brotten, och att man har tittat närmare på platserna inför inbrotten. Det gör det värdefullt med alla vittnesuppgifter som polisen kan få, även om det har gått en tid sedan brotten inträffade i exempelvis Skellefteå, säger Anders Norberg.