Moskén har raderat Facebooksidan– men hävdar fortfarande att de inte vet vilka som lagt ut innehåll: ”Vet inte hur det funkar”

När Norran kontaktar moskén angående filmklippet av en brinnande man raderades hela Facebooksidan. Men trots att företrädare för moskén – som administratörer av sidan – kan se vilka som har befogenhet att posta inlägg förnekar de att de vet vilka dessa är.

Foto: Norran

Skellefteå2019-10-17 07:30
undefined

Det var i tisdags Norran berättade om filmklippet som i flera års tid låg ute på Skellefteå moskés hemsida. Filmen visar en brinnande man, samt en imam som berättar att den som vågar dö på detta sätt kommer att beredas en plats i paradiset.

”Skulle anmäla”

Lahcene Chellig, företrädare för moskén, gick ut i Norran och tog tydligt avstånd från filmen. Han berättade att de till viss del drabbats av radikala strömningar, men att de aktivt motarbetar detta. Han hävdar att moskén visserligen startat Facebooksidan, men inte följt upp hur den använts.

Skellefteå moské tar avstånd från olämplig dödsfilm – ”Vi motarbetar extremism”

”Filmen känner jag inte till, och jag känner ingen i föreningen (Skellefteå islamisk kulturcenter) som skulle lägga ut en sådan film. Det skulle jag i så fall anmäla”, sa han till Norran.

Lahcene Chellig hävdar också att han ”absolut inte” har kännedom om vilka som är administratörer för sidan. Men nu blir historien märklig. För när Norran kontaktar Lahcene Chellig angående dödsfilmen raderas nämligen Facebooksidan. Något som endast kan göras av en så kallad administratör. Det visar sig vara Lahcene Chellig som, tillsammans med ytterligare någon från moskén, har raderat sidan.

Hur gick ni tillväga?

– Vi gick in på inställningar, där fanns möjligheten att välja radera. En dialogruta kom upp som sa att sidan kommer att pausas direkt och försvinner helt om två veckor, säger Lahcene Chellig.

Söker bidrag för moskéns räkning – hanterar samma ansökningar på kommunen: ”Kräver trovärdiga förklaringar”Socialkontoret svarar om bidragskritiken: ”Han är en av många som är involverad”

För att förstå varför detta är konstigt måste man sätta sig in i hur Facebook fungerar. Det är nämligen endast den som är en så kallad ”administratör” som kan radera en sida på detta sätt. Om föreningen inte hade varit administratörer hade de tvingats välja ”anmäla sidan”, samt klicka på ”bedrägliga eller falska sidor”.

”Vi vet inte”

Den som däremot är administratör – behöver inte göra det. Hen kan istället gå direkt till inställningar och klicka på alternativet ”Ta bort sida”. Men den som är administratör för en sida, har även andra befogenheter. Den kan bland annat lägga ut meddelande i sidans namn, samt se vilka andra personer som kan göra detta.

undefined

Moskén kan med andra ord inte hävda att de inte vet vilka personer som har befogenhet att lägga ut saker i sidans flöde. Norran kontaktar Lahcene Chellig angående detta.

Sidan ser ut att ha två administratörer, det är jag och ytterligare en person. Men han är en modern och välutbildad kille, inte alls extremist. Det är absolut inte han som lagt ut något olämpligt.

Det du säger är orimligt – som administratör kan du se vilka andra personer som kan lägga ut innehåll.

– Jag har googlat hur man gör detta, jag vet faktiskt inte. Men det är fjorton dagar kvar innan sidan är helt borta, vi ska absolut försöka ta hjälp och utreda detta, säger Lahcene Chellig.

Norran upplyser honom om att den som raderade sidan kan gå in och kontrollera detta nu, innan sidan försvinner för gott. Vi ger Lahcene Chellig en möjlighet att därefter återkomma med ett utförligare svar. Det gör han.

– Sidan ser ut att ha två administratörer, det är jag och ytterligare en person. Men han är en modern och välutbildad kille, inte alls extremist. Det är absolut inte han som lagt ut något olämpligt.

Vad är er förklaring?

– Vi måste ha blivit hackade, det är vad vi misstänker även om vi inte har bevis, säger Lahcene Chellig.

Den andra administratören är medlem i Skellefteå islamisk kulturcenter, men har enligt Lahcene inga uppdrag i föreningen.

Detta kan en ”administratör” göra:

Du blir automatiskt administratör för en Facebooksida när du skapar den. Som administratör kan du bland annat: Hantera sidroller och inställningar. Sidroller är andra personer som kan ges olika mycket befogenhet att hantera sidan. Som administratör kan du också redigera sidan, skapa och ta bort inlägg som sidan, skicka meddelanden som sidan och ta bort och blockera personer från sidan. Administratören kan också se vilka som publicerat som sidan.

Här kan du läsa mer om hur det fungerar.

Källa: Facebook

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!