På onsdagen väckte åklagare Andreas Nyberg åtal mot fyra personer för händelserna på Morö backe torg natten den 9 oktober, då en 20-årig man knivskars så svårt att han dog till följd av skadorna.
En 25-årig man från Norge åtalades för mord alternativt dråp.
Hasch var nougat
Den avlidne 20-åringens tre kamrater, två yngre kvinnor och en yngre man, åtalas för försök till rån.
De ska i samband med händelserna ha försökt råna 25-åringen och dennes kamrat på drygt 30 000 kronor vid en påhittad narkotikaaffär där hasch hade bytts ut mot nougat.
Den 25-årige norrmannens advokat Jens Nyström, Skellefteå, är kritisk till att åklagaren valt att rubricera händelsen som mord.
– Jag skulle ha förståelse för om åklagaren väckt åtal för dråp, men vi delar inte på något sätt uppfattningen att detta i första hand ska bedömas som ett mord.
– Min klient förnekar brott och hävdar att han agerat i nödvärn, har var i det första skedet utsatt för en mycket allvarlig brottslig gärning. Han har aldrig haft något uppsåt att döda, han har fredat sig från det angrepp han utsattes för.
Vad är det som har hänt, menar ni?
– Efter att min klient och dennes kamrat anat oråd och försöker fly från platsen, då de sitter i bilen, ser han plötsligt en man snabbt närma sig. Personen har dolt ansiktet med en rånarluva. Sekunderna senare slit bildörren upp och han blir angripen med flera knivhugg. Två av huggen träffar ena underarmen och i närheten av vänstra armhålan. Flera knivhugg träffar lyckligtvis ”bara” jackan.
25-åringens skador var inte livshotande men det anser Jens Nyström bara handlar om ”lyckliga tillfälligheter”.
”Fruktar att han att dö”
– Min klient fruktar att han ska dö där i förarsätet, han lyckades tränga sig ut och har då en kniv i ena handen som fanns i bilen. Den maskerade knivmannen visar inga tecken på att avbryta attacken, min klient har bara en möjlighet: att försvara sig. Det är i det läget han använder kniven.
Jens Nyström: Min klient har i förhören berättat att han, när den maskerade mannen blir liggande framför honom, inte har en aning om vem angriparen är.
Knivdåd Morö backe: Därför vill åklagaren att 25-åringen ska dömas för knivmord