Misstanken: de spexar vid rånet

Här misstänks de unga männen spexa framför mobilkameran i samband med det brutala rånet i Burträsk. Vid rånet fotograferades också offret med en köttgaffel riktad mot halsen.

Bedrägeriförsök. Här syns 18-åringen dagen efter rånet. ”Han försökte ta ut pengar från målsägandens bankkonto”, menar åklagaren.

Bedrägeriförsök. Här syns 18-åringen dagen efter rånet. ”Han försökte ta ut pengar från målsägandens bankkonto”, menar åklagaren.

Foto: Foto: Hans Berggren

Olyckor, katastrofer2015-01-09 22:00

På fredagen väckte åklagare Andreas Ekengren åtal mot 17-åringen och 18-åringen, som båda är bosatta i Skelleftetrakten (se även artiklar här intill).

Ett omfattande åtal

Den ena åtalspunkten gäller ett rån i Burträsk natten mot den 13 november. Männen åtalas också för övergrepp i rättssak, att hindra brottsoffret att efter rånet vända sig till polisen.

Den andra åtalspunkten gäller knivdramat i Skelleftehamn den 23 november. Enligt åklagaren visar förundersökningen på ett brutalt händelseförlopp i samband med rånet i Burträsk.

Maskerade med luvor

– Jag menar att de två männen, som var maskerade med rånarluvor, ringde på hos målsäganden och trängde sig in i bostaden. Där ska de två, beväpnade med ett luftgevär samt en typ av köttgaffel, ha tvingat ned mannen på knä och riktat köttgaffeln mot halsen.

Offret har berättat i polisförhör om hur han blev slagen i ansiktet. Han rånades också på en mobiltelefon och bankomatkort, och de två männen tvingade mannen att lämna ut sin kod.

Luftgevär och köttgaffel

Luftgeväret och köttgaffeln kom aldrig till användning vid rånet:

– Men det är förstås allvarligt att beväpna sig med vapen och en köttgaffel och på det sättet hota målsäganden, påpekar Andreas Ekengren.

Bilder i mobiltelefonen

Utredningen visar också, enligt åklagaren, att rånet dokumenterades.

I de åtalades mobiltelefoner har det hittats bilder som bland annat visar hur offret, utan kläder på överkroppen, fotograferats med ett vasst föremål riktat mot halsen.

”De syns på bilden”

– Polisen har också funnit bilder på två maskerade män med rånarluvor, där miljön tycks visa att man befinner sig hemma hos en av de åtalade. Även om männen är maskerade så menar jag att det är de två åtalade som syns på bilden.

”Hittade rånarluva”

– En rånarluva har också hittats hemma där en av männen bor. Det finns också bilder på ett luftgevär, och i chattkonversationer förekommer textmeddelanden som har koppling till rånet och nämnda bilder på bland annat målsäganden, tillägger Andreas Ekengren.

Bedrägeriförsök

Åklagaren hänvisar också till bilder från en kamera vid en bankomat som visar hur 18-åringen på förmiddagen efter rånet försöker ta ut pengar med hjälp av brottsoffrets bankomatkort, men detta misslyckas.

Därför gäller den åtalspunkten försök till bedrägeri.

Men finns det någon teknisk bevisning, fingeravtryck eller dna, som kopplar de åtalade till brottsplatsen?

– Nej, den typen av bevisning finns inte, svarar Andreas Ekengren.

De två unga männen har i polisförhör förnekat brott.

– Jag förnekar brott, jag har inget med detta att göra, säger 18-åringen.

Vill inte svara på detta

På frågan om vilka det är som döljer sig bakom rånarluvorna på bilden som finns i hans mobiltelefon blir svaret:

– Jag vill inte svara på vad jag vet om dessa bilder, men jag har fått bilderna av en annan person. Jag vill inte säga vem den personen är. Jag äger ingen rånarluva.

”Har fått bilderna”

17-åringen får i förhör veta att det syns på hans telefon att han skickat iväg en bild som visar hur en person blir rånad och hotad med en köttgaffel.

– Jag har fått bilden skickat till min mobil. Jag kommer inte ihåg när jag fick bilden. Jag har inte skickat bilden till någon. Uppgifterna om att vi utfört rånet stämmer inte.

”Jag vet vem det är”

– Vem är personerna med rånarluvorna, undrar förhörsledaren.

– Jag vet vem en av dem är, men jag vill inte säga vem det är, blir 17-åringens svar.

undefined
undefined
Bedrägeriförsök. Här syns 18-åringen dagen efter rånet. ”Han försökte ta ut pengar från målsägandens bankkonto”, menar åklagaren.
undefined
Upphittad rånarluva. Hemma hos en av de åtalade har den här rånarluvan hittats.
undefined
Vem döljer sig? Den här bilden, som hittades i männens mobiltelefoner, ingår i bevisningen mot de två männen. Båda åtalade förnekar brott.
Här letar polis efter den blodiga kniven18-åring begärs häktad för mordförsökDömd för att han pistolhotat offret17-åringen omhäktad – inte ett mordförsökNya misstankarna: brutalt BurträskrånHans restriktioner lättades inför julen17-åringen om knivdramat: ”Jag var inte ens där””Ring ambulans, jag är knivhuggen”Rånet med köttgaffel: förstärkt bevakningDeras svar om rånet: ”Vet men tjallar inte”17-åringen kvar i häktet inför domAllt tyder på en fällande domAdvokaten: ”Bevisningen räcker inte””Vittne höll sig inte till sanningen”
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!