Misstanke: Flydde utomlands med barnet

Den 16 mars lämnade kvinnan Skellefteå och Sverige – och tog med sig ett barn. På måndagen häktades kvinnan i sin frånvaro, misstänkt för egenmäktighet med barn, grovt brott.

Hon fanns inte i rättssalen – men nu är kvinnan häktad

Hon fanns inte i rättssalen – men nu är kvinnan häktad

Foto: Hans Berggren

SKELLEFTEÅ2018-03-27 07:00
undefined
Hon fanns inte i rättssalen – men nu är kvinnan häktad

Både från såväl polisen som från åklagarmyndigheten är man sparsamma med kommentarer om detta rättsfall, som fick en dramatisk vändning när Skelleftekvinnan på måndagsmorgonen begärdes häktad i sin frånvaro.

Brottsmisstanken är egenmäktighet med barn, grovt brott. Detta från den 16 mars och framåt. Petra Lundberg beskriver brottsplatsen som Skellefteå, Västerbotten samt ett sydeuropeiskt land, där kvinnan och barnet ska befinna sig.

Åklagaren bedömer, utifrån de uppgifter som hittills framkommit, att brottet ska betraktas som grovt. Det innebär att lägsta påföljden är sex månaders fängelse, som högst fyra år.

Måndagens häktningsförhandling hölls bakom stängda dörrar, men åklagaren hänvisade dels till risken att kvinnan undandrar sig lagföring och straff om hon inte häktas, dels att hon på fri fot på olika sätt kan försvåra utredningen.

– Jag kan på grund av förundersökningssekretess inte kommentera vilka utredningsåtgärder som planeras i det här ärendet, säger åklagaren Petra Lundberg.

Kvinnans advokat Jan-Erik Jonasson:

– Det finns en del svårigheter att ta ställning till eftersom min klient inte är på plats, men grundinställningen är att åklagarens begäran om häktning bestrids.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!