Massor av bilder från nationaldagsfirandet i Skellefteå

På den första bilden ser vi uruppförandet av en ny teater med Nöjesfabriken. Övriga bilder visar kortegen, underhållningen, publiken. Alla bilder togs av Yvonne Rönngren.

Publiken.

Publiken.

Foto: Norran

Kultur och Nöje2019-06-06 18:48
undefined
Nöjesfabriken visade sin pjäs om Hans och Greta för första gången. Greta spelas av Tina Lundmark, Hans av Peter Marklund och i bakgrunden styvmodern som spelas av Christin Burvall. Med ryggen hitåt berättaren Johan Dahlberg.
undefined
Rose Pavlo spelar till vardags i Sunnanås flickor 08. Givetvis ville hon spela i dag också, även om hon påpekade att det var ruskigt varmt.
undefined
Kortegen vid Svandammen.
undefined
Skellefteå musikkår kan både gå och spela på en gång.
undefined
Mera från tåget.
undefined
Ingvar Eriksson står redo med den flagga som alldeles strax ska hissas.
undefined
Mera flaggor.
undefined
Skellefteå manskör sjöng.
undefined
Sedan fick de förstärkning av Conbriokören.
undefined
Bälgadraget spelade, de hade sköna platser i skuggan.
undefined
Publiken.
undefined
Sten Häggström tog emot en flagga. Den var en gåva till Fredsbaskrarna Västerbotten och kom från landshövdingen. Ombud var Tomas Marklund.
undefined
Från vänster Masome Hezare, Skellefteå, Lychia Tesfamariam, Skelleftehamn, och Yorsalem Teweldbarhan, Bureå, berättade om sina drömmar. De går en barnskötarutbildning.
undefined
Folk trängde ihop sig i skuggan.
undefined
Mera folk i skuggan, de tittar på Nöjesfabrikens pjäs.
Festligt när nationaldagen firades på NordanåNationalsången sjungs på Nordanå
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!