Det kanske verkar som en paradox att påstå att försvarsarbetet kommer att bli betydelsefullt.
Skellefteå FF är nämligen det lag som gjort flest mål i serien. 54 mål på 19 matcher ger ett snitt på nästan tre mål per match.
Morön har gjort 30 mål på sina 19 matcher, ett snitt på drygt 1,5, och en sjätteplats i serien när det handlat om gjorda mål.
Förra derbyt på Skogsvallen slutade dessutom med en målfest, 4–2 till Skellefteå FF.
Med andra ord borde det bli en offensiv förställning även den här gången.
Och fastän jag verkligen älskar anfallsinriktad fotboll där det tas risker så tror jag ändå att båda tränarna, Dan Burlin i FF och Fredrik Asplund i Morön, funderat mycket mer hur de ska få stopp på sina derbykombattanter.
Det handlar naturligtvis mycket om skyttekungarna Andreas Marklund i Morön och Leo Englund i FF. Leo toppar målligan med sina 20 mål, Andreas ligger tvåa med 16 mål. Räknar vi bort straffmålen är det dessutom ännu jämnare, 14-13 till Leo.
När det gäller Andreas visade han storform senast och avgjorde matchen mot tabelltvåan Hudiksvall med sina två mål.
Andreas är en oerhört kvick spelare som dessutom lärt sig att ta avsluten i rätt läge. När det gäller honom gäller det att ligga nära och inte låta honom vända upp med bollen.
Samtidigt är Andreas också en riktig duktig spelare på att läsa spelet och sno åt sig bollen. Så det gäller för FF att, som alltid, vara noggrann i passningsspelet.
Leo Englund är lite mer allround i sitt spel. Han kan både vara bollmottagare och löpa i djupet. Det gör honom riktigt svårmarkerad och att han dessutom är bra på huvudet ger ytterligare en dimension i hans spel.
Och inte det minst viktiga. Leo inte bara kräver sin bevakning. Han bäddar också för sina medspelare när han drar på sig både två och tre motståndare med sin arbetsförmåga.
Se bara på en spelare som Tobias Sandström som numera återfinns i Umeå. Hans fina vårsäsong har han mycket att tacka Leo för. Nu finns det andra FF:are som får samma chans att visa sin skicklighet.
Leo stod för övrigt över matchen senast. Men räkna med att han finns med från start ikväll.
Hur betydelsefull är då matchen för lagen förutom prestigen? För FF är den superviktig. FF har kvar två riktigt svåra bortamatcher mot Piteå och Hudiksvall, toppkonkurrenterna. Att behålla poängavståndet till dem är en förutsättning för att lyckas vinna serien.
Så motivationen är det naturligtvis inget fel på. Snarare att det kan bli en övertändning i derbyt inför förhoppningsvis en stor publik på Norrvalla.
För Morön är kontraktet i princip fixat. De två närmaste hemmamatcherna mot Härnösand och Valbo kan innebära att det även blir klart i teorin.
Samtidigt innebär det att Morön inte alls har pressen att vinna på samma sätt som FF. Och det tror jag bara är en fördel.
Samtidigt tippar jag ändå att FF vinner matchen med 2–1. Men jag har haft fel förr …
Snarare att det kan bli en övertändning i derbyt inför förhoppningsvis en stor publik på Norrvalla.