Kulturhuset: "Känner mig förd bakom ljuset"

Hur stort var egentligen de privata aktörernas intresse av att investera i kulturhuset och hotellet? I kommunalrådets yttrande över det överklagade beslutet framkommer uppgifter som upprör oppositionsrådet Andreas Löwenhöök (M).

Foto: Norran

Not Found2018-04-28 08:00
undefined

I september 2017 gjordes ett omtag i frågan om hotellbygget i kulturhuset. Enligt kommunen hade det dykt upp flera privata aktörer som visat ett starkt intresse för att investera i byggnaden. Som diskussionen gick då, handlade intresset om att bygga hela huset.

Överraskande uppgifter

Men enligt Lorents Burmans (S) yttrande till förvaltningsrätten, ska kommunen under lång tid ha försökt få privata aktörer att investera och bygga hotelldelen - utan att lyckats. Det kom som en överraskning för oppositionsrådet.

Hotellbygget hotat: Flera har överklagat kommunens beslut

– Det har varken kommunicerats med oss gruppledare eller utåt. Omtaget som vi diskuterade och som presenterades på presskonferensen i september gick ju ut på att det dykt upp fler intressenter. Därför skulle vi upphandla så att fler än Hilding Holmqvist fick chansen. Jag känner mig väldigt förd bakom ljuset., säger Andreas Löwenhöök.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!