Flytten från kvarteret Nyponet, Morön, har skett sedan slutet av augusti, och än är det inte iordningställt helt och hållet.
Tobias Lundgren och Theodor Dinborn håller på att plocka i ordning i fordonsverkstaden. De gillar att nya lokalerna är ljusa, fräscha och har bättre belysning.
Totalt sett fick verkstaden något mindre yta, men den anses mera funktionell.
Order via datorn
- Vi har också datoriserat arbetsplatserna. Varje anställd har en egen arbetsstation där man ansvarar för ordning och reda samt har sin dataskärm. Där kan man nu på läsa vilka jobb som är på gång och avrapportera vad som gjorts, säger verkstadschefen Andreas Enquist.
- Så nu har vi kommit in i 2000-talet, skämtar Tobias Lundgren.
I fordonsverkstaden repareras och servas alla typer av kommunala fordon, från snöslungor och gräsklippare till lastbilar och väghyvlar.
Bättre flöde
I en lokal intill hittar vi den mekaniska verkstaden, även den något mindre än i Nyponet.
- Men vi ställer maskinerna på ett smartare vis så det kommer att bli mera praktiskt, säger Mikael Johansson medan han skruvar ihop en flyttad metallsåg.
Han har bara jobbat hos kommunen i några månader, och även kollegan Elias Lindgren är relativt ny. De hann inte jobba särskilt länge i de gamla lokalerna och har inte så mycket att jämföra med.
Men ljust och fint enas de om som fördel. Nu ser de fram emot att allt ska bli klart.
I mekaniska verkstaden görs stålarbeten, till exempel lagas trasiga snöplogar, containrar och läktare.
Flyttad utrustning
Det mesta av utrustningen har flyttats från den gamla arbetsplatsen.
Dessutom köpte kommunen två bättre begagnade maskiner, en kantvik och en svarv, vilket kostade 363 000 kronor.
Alla fordonslyftar är nya och kostade tillsammans en miljon. De ägs av Skellefteå Industrihus och ska hyras.
Golvvärme för dyrt
Ett önskemål som personalen i dessa två verkstäder hade var golvvärme. Det hade man på gamla stället. Men det ansågs för dyrt, både i anläggnings- och driftskostnader.
- Det fick vi säga nej till. Istället anses det att en god ventilation ska göra att golven torkar upp snabbt och att det inte ska bli kallt att jobba under fordonen, säger Christer Holmér, ansvarig chef.
Dessutom blev det för stor lutning av golvet ut mot portarna.
- Det värsta är åtgärdat då man fick slipa ner och gjuta om, säger Christer Holmér.
Skyddsombudets ord
Personalens skyddsombud, Curt Lundberg, säger att det var synd att det inte blev golvärme.
- Nu får vi ser hur det blir i vinter, vi får hoppas att arbetsgivaren har rätt och det inte ska bli några problem.
Curt Lundberg nämner också problem i omklädningsrummen.
- Klädskåpen har inte ventilation så nu står en lös luftavfuktare på golvet och surrar. Vi utgår från att detta ska åtgärdas.
Avdelning för trä
Till sist ska vi nämna den tredje avdelning som nyss flyttat in: snickeriet. Det är en sammanslagning av tre tidigare avdelningar och lagar utrustning av trä samt arbetar ute på fältet.
I alla verkstäder pågår iordningställandet, och parallellt med det har reparationerna börjat.
- Man har fixandet som en sticksöm, jobbet kommer före, säger Elias Lindgren.