Högt tryck hos 1177 just nu: ”Köer på över en timme”

För tillfället är det väldigt många som ringer till 1177 i Västerbotten. Det leder till att trycket är ”exceptionellt” enligt Karina Salomonsson, verksamhetschef: ”Köerna är därför långa.”

Det är ovanligt många som hör av sig till 1177. ”Många frågor rör coronaviruset och feber hos barn”, säger Karina Salomonsson, verksamhetschef.

Det är ovanligt många som hör av sig till 1177. ”Många frågor rör coronaviruset och feber hos barn”, säger Karina Salomonsson, verksamhetschef.

Foto: Lars Eriksson

Skellefteå2020-03-02 13:00
undefined
Det är ovanligt många som hör av sig till 1177. ”Många frågor rör coronaviruset och feber hos barn”, säger Karina Salomonsson, verksamhetschef.

– Det handlar alltså inte om tekniska problem, det rör sig bara om att väldigt många ringer till oss just nu, säger Karina Salomonsson.

Om köerna är längre än 45 minuter kan den som ringer 1177 få ett inspelat telefonmeddelande om att försöka igen senare. Läsare kontaktade under måndagen Norran om att det var svårt att komma fram.

Är det problem att komma fram?

– För tillfället är kön cirka en timme och en kvart, i vanliga fall anser vi att 20 minuter är en lång väntan. Men alla ska komma fram, säger Karina Salomonsson.

1177 informerade om en ansträngd situation redan i förra veckan. Det har sedan dess förvärrats, fortsätter hon.

Situationen beror framförallt på en oro från invånarnas sida gällande det nya coronaviruset. Det har även börjat komma in en hel del frågor om den vanliga säsongsinfluensan. En personalstyrka på åtta personer ska hantera alla samtal.

– Eftersom man i de flesta sammanhang hänvisar coronavirusfrågor till just 1177 har vi fått en väldigt ansträngd situation. Vi ska nu se över hur vi kan lösa det här, om vi exempelvis tillfälligt behöver sätta in mer personal, säger Karina Salomonsson.

Feber oroar

Vanlig feber tycks nu oroa alltfler. 1177 Vårdguiden tar varje vecka fram en lägesrapport utifrån samtalen. Förra veckan handlade över tio procent av samtalen om feber och barn. Det är en ”mycket hög” nivå, enligt Karina Salomonsson.

– Det ringer in föräldrar som är oroliga över barnens feber, fastän de inte rest i ett drabbat område eller träffat någon som är coronasmittad. Många av dessa samtal skulle tidigare ha uteblivit, då hade man bara stannat hemma med sitt barn. Men det finns en större oro i dag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!