När Norran hälsar på är det fortfarande mycket som är ogjort inför invigningen.
På nedre planen har det byggts en ny entré och där kommer det också att finna cafeteria.
Huvuddelen av nedervåningen består annars av ett gym med helt nya maskiner som redan är i drift.
– Vi har cirka 350 externa besökare men hoppas att vi kommer upp till 600 på sikt. Det här är ett projekt där vanliga motionärer kan träna tillsammans med olympiska deltagare som Elin Johansson och inspireras.
Anpassad
Hela lokalen är också anpassad för personer med funktionshinder, nya hissar har till exempel byggts.
– Vi hoppas kunna nå fler idrottare i den kategorin. Vi tror att det här kan bli en samlingsplats för alla oavsett ålder och träningsnivå.
Stor hall
På övre våningen blir det tre stora salar där det kan tränas taekwondo och hapkido på ett betydligt bättre sätt.
Väggar har slagits ut och en riktigt stor träningshall är klar.
– Vi satsar också på mycket teknik. Träningssalarna kommer att innehålla tv-apparater för att göra det lättare för instruktörerna.
– Storleken på hallen gör också att det är lättare att ha större träningsgrupper i samband med till exempel träningsläger.
Ett övernattningsrum blir också tillgängligt när det kommer spelare från andra delar av landet eller från andra länder.
Inte sparat
Det känns verkligen som att det här kommer att bli en toppenfräsch anläggning.
– Kostnaderna har blivit högre än vi räknat med. Men samtidigt har vi inte velat spara. Det blir ändå dyrare om vi ska bygga om en gång till, säger Niklas.
Han känner inte heller någon oro för att det här ska gå ut över föreningens verksamhet.
– Självklart kommer vi att ta ut högre priser på till exempel gymmet för att klara ekonomin.
– Men vi känner att vi hamnat rätt och får Sveriges modernaste anläggning.
Niklas säger också:
– På sikt hoppas vi att Skellefteå ska få ett riksintag för taekwondogymnasiet. Det skulle betyda mycket och våra förutsättningar att få det försämras inte av de här lokalerna.