Här görs stans nästa bostadsområde

Byggandet har börjat för stans nästa bostadsområde. På Södra Falkträsket ska det skapas 61 nya villatomter.

Emma Väppling och David Nordberg i området där det skapas 61 tomter. På hygget som syns i bakgrunden ska allt rymmas.

Emma Väppling och David Nordberg i området där det skapas 61 tomter. På hygget som syns i bakgrunden ska allt rymmas.

Foto: Yvonne Rönngren

Skellefteå2018-09-18 06:15
undefined
Grävningarna har börjat för de blivande bostadsgatorna och vatten/avlopp. I bakgrunden syns husen vid Rumbagatan.
undefined
De ansvarar för anläggandet av det nya bostadsområdet; projektchef David Nordberg och arbetsledare Emma Väppling, Skanska.
undefined
Här görs nya Falkträskvägen. Längre ner i backen ska den ansluta till Lantmannagatan och det byggs en större rondell än dagens.
undefined
Här ska Dansgatan göras klar, den blir en matargata till hela området. I bakgrunden skymtar ett befintligt hus på Ballerinagatan.
undefined
Emma Väppling och David Nordberg i området där det skapas 61 tomter. På hygget som syns i bakgrunden ska allt rymmas.

Det handlar om anläggningen av gator samt dragning av vatten- avlopps- och dagvattenledningar.

Dessutom ska en särskild ledning läggas ner som ska dränera området och sänka grundvattennivån.

Det ska bli 61 tomter i den här etappen, som sträcker sig ända upp mot sommarstugeområdet intill Falkträsket. Bakom randen med skog som finns kvar skymtar vi taket från en av stugorna.

Arbetena började efter semestern och just nu arbetar cirka 15 personer på hygget ovanför det befintliga villaområdet, där marken nu successivt grävs upp och terrasseras.

Ny del av Falkträskvägen

Vad som också byggs är den nya Falkträskvägen, som blir 6,5 meter bred samt får en intilliggande gång- och cykelväg.

- Den bygger vi bara fram till bostadsområdet i det här läget, säger Emma Väppling som är arbetsledare på Skanska väg- och anläggning.

Det ska också göras en ny rondell som ersätter dagens ”skylt på vägen”, Skellefteås minsta rondell.

Hejda regnvatten

Ännu ett uppdrag är att göra fyra dagvattendammar. Det är ställen där regnvatten ska hejdas, så att det inte rinner så häftigt ner för backen och vållar översvämningar.

- En av dem placeras här i det nya området. De övriga tre ska vara längre ner mot stan, i det befintliga bostadsområdet, säger projektchef David Nordberg.

Dammarna ska ligga i närheten av Falkträskbäcken eftersom det är där som översvämningar kan uppstå.

David Nordberg säger att det blir två toppar i arbetet när väldigt mycket pågår samtidigt. Dels nu på senhösten och dels till våren.

I slutet av 2019 ska arbetena vara klara.

undefined
Här syns i grön färg de gator och cykelvägar som ska byggas.
Stans nästa bostadsområde – nu har arbetena börjat

Fakta

Arbetena kostar 28 miljoner.

Beställare är Skellefteå kommun.

Det görs 2,2 kilometer gata.

Det görs 1,7 kilometer gång och cykelvägar.

Det läggs 2,4 kilometer vatten- och avloppsledningar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!