Förhöjda fukthalter på Mobackenskolan

Flera rum stängs. Provisoriska lösningar fram till sommaren.

Foto: Foto: Lina Andersson

Skola och utbildning2015-04-22 16:11

Efter att elever och personal känt av symtom, gjordes innan påsken en undersökning av innemiljön på Mobackenskolan.

Den visar på förhöjda fukthalter i golv och väggar i ett antal rum på Mobackenskolan, bland annat fritidslokalerna och textilrummet. De ska nu stängas och kommer att ha undertrycksventilation så att ingen luft läcker ut från rummen.

– Vi ska nyttja idrottshallen till musik och grupprum. Textilrummet ska flytta till sitt ursprungliga klassrum. Fritids kommer att få vara i förskoleklassens lokaler och mer utomhus, och vi kommer att ställa dit en tältkåta. Idrotten kommer att ske mer utomhus, och vi kommer att kunna nyttja Degerbyhallen om vi ska ha idrott inne, säger Fredrik Nilsson, fastighetschef.

Årskurs 2 som sedan tidigare fått flytta till Medleskolan kommer att få gå kvar där och flytta tillbaka till Mobacken till hösten.

Under sommaren ska man börja åtgärda de berörda lokalerna och till hösten ska moduler placeras på skolgården.

”Borde rivas”

Folkpartiet har tagit del av undersökningen och anser att elever borde flyttas och att skolan ska rivas.

– Ingen ska tvingas vistas i lokalerna. Mobackenskolan måste utrymmas och fungerande alternativ måste hittas omgående, säger barn- och grundskolenämndsledamoten Lars Åhman (FP), i ett pressmeddelande.

Enligt undersökningen ska det dock inte vara någon akut fara att vistas i lokalerna.

undefined
Vissa har fått utslag, röda ögon och torr hudSkolan har haft problem med innemiljön förr
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!