Det är fredagen den 21 oktober 2016, klockan är 18.00 och de två poliserna i Arvidsjaur inleder sitt arbetspass.
Poliserna tar sig an en anmälan om en stulen bil som varit synlig i Arvidsjaur, och att bilen stals vid 16.50-tiden.
Ytterligare ett tips kommer in som är betydligt mer detaljerat: det kan finnas ett avsågat hagelgevär i bilen – och den körs av en 30-årig inlandsbo som är väl bekant för polisen på grund av en mängd misstänkta brott under sommaren och hösten 2016.
Åker mot Glommersträsk
Polisen chansar och kör mot Glommersträsk, som ligger fem mil sydost om Arvidsjaur. När patrullen kommer fram till byn ser poliserna den stulna bilen som svänger in bakom en fastighet mitt i byn. Polisbilen parkeras på husets framsida.
Inom mindre än en minut tar patrullen sig till husets baksida, ropar ”POLIS!” och lyser med sina ficklampor på de fyra män som står och talar intill bilen i höstmörkret. Samtliga fyra personer är välkända av polisen sedan tidigare.
En av männen har en påse i handen, han berättar att han varit i Arvidsjaur och bland annat köpt godis och en silverfärgad mask. Men det finns mer av intresse: i påsen finns en svart rånarluva, en rulle svarta sopsäckar och en piratmask.
Plötsligt flyr 30-åringen
De två poliserna, som kallat på förstärkning, förklarar för männen att bilen är stulen och att de misstänks för tillgrepp av fortskaffningsmedel, det som brukar kallas för bilstöld.
Polisen visiterar också de fyra misstänkta, de hittar mindre mängder narkotika.
I samband med visiteringen flyr plötsligt den 30-årige inlandsbon från platsen.
Ur polisrapporten:
”Efter cirka tio minuter, när den siste mannen visiterades, stack han iväg utan att jag kunde stoppa honom. De tre andra fick vara kvar i ett källarutrymme tills patrullen fick förstärkning.”
Polisen långt ifrån tomhänt
Fler poliser kommer till platsen men sökandet efter 30-åringen blir resultatlöst. Men polisen blir långt ifrån tomhänt denna kväll.
I den stulna bilen hittas en mängd föremål som väcker polisens intresse:
x I förardörren ligger en kniv och en yxa, likaså hittas ett basebollträ och knytband.
x I en väska i baksätet hittar polisen ett avsågat hagelgevär. Geväret är inte laddat men två patroner ligger framför bilens växelspak. I väskan finns också flera svarta handskar, svarta luvor och kepsar och en mask som liknar en dödskalle.
x I den stulna bilens handskfack hittas också en Taurus pistolattrapp, det som brukar kallas en replika. Den svarta pistolen har svart isoleringstape lindad kring den nedre delen av kolven. Bilägaren i Norsjö, som fick bilen stulen på natten den 20 oktober, berättar senare för polisen att han inte förvarade någon vapenreplika i handskfacket.
x I en husrannsakan hemma hos 30-åringen, som grips av polisen några dagar efter att flykten från baksidan av huset i Glommersträsk, hittas en heltäckande dödskallemask samt en luva/mössa med dödskallemotiv med öppningar för ögonen.
Vad hade männen för planer?
Frågan är bara: vad har männen, antingen några av dem eller alla fyra, för planer med alla dessa saker?
Har man tillgång till ett avsågat hagelgevär, en pistolreplika, yxa, knivar, basebollträ, knytband, sopsäckar, flera skräckinjagande masker och svarta handskar finns det åtminstone en rimlig förklaring, tänker de poliser som utreder ärendet.
Det vill säga: förberedelse till grovt rån med hjälp av skarpladdat skjutvapen och andra tillhyggen.
Hittar inga rånarplaner
Polisen hittar inga nedtecknade rånplaner varken i männens mobiltelefoner eller på någon papperslapp efter husrannsakan i fordon och bostäder.
Däremot påträffas den 30-åringens dna på ett kvitto och ett klädesplagg i den väska där hagelgeväret låg.
Det kopplar honom till grovt vapenbrott, menar både polis och åklagare.
Men kan de få fram de tänkbara, planerna på grovt rån?
Pratar både lite och mycket...
Förhör inleds med männen: några pratar mer, några pratar knappt alls.
Till det senare hör den 30-årige inlandsbon. Efter att polisen gripit mannen förs han först till Lycksele, sedan till polishuset i Skellefteå. I det förhöret blir beskedet:
– Jag vill inte uttala mig utan att ha en advokat närvarande.
Ett dygn senare sammanfattar en polis i Skellefteå det andra förhöret på morgonen den 27 oktober:
”Han förnekar brotten förberedelse till grovt rån, grovt vapenbrott och tillgrepp av fortskaffningsmedel. Han har inte gjort något av detta, och önskar inte uttala sig i övrigt eftersom han inte mått bra på sistone.”
”Kommer inte ihåg händelsen”
Ett tredje förhör hålls den 23 februari i år av samma Skelleftepolis. 30-åringen vill inte kommentera ärendet men konfronteras med det faktum att hans dna fanns på olika föremål i väskan där hagelgeväret låg.
– Jag kommer inte ihåg händelsen, blir svaret.
Han får därefter se bilderna på geväret, maskerna, pistolen, luvorna och övriga rånar-attribut.
– Jag känner inte igen något på bilderna, blir svaret.
Han medger att han kan förstå kopplingen som leder till att han misstänks för brottet, men upprepar sedan att han inte vill uttala sig.
De andra förnekar i förhör
De tre andra männen förhörs också och samtliga förnekar delaktighet i all slags brottslighet.
En av männen förhörs den 22 oktober när han sitter anhållen i polishuset i Piteå.
– Vad känner du till om rånluvor och masker som fanns i bilen, frågar förhörsledaren.
– En polare köpte nån mask till sin son till Halloween. Jag vet inte vad kompisen heter. Men jag vet inte allt som ni hittat i bilen, blir mannens svar.
– Du har alltså en kompis, som du inte vet namnet på, men som du vet har en son, undrar förhörsledaren.
– Det kanske inte var hans son, men det var till något barn i alla fall, svarar mannen.
”Vad du lägger ned energi”
– Det har hittats fler masker, vad säger du om det, fortsätter förhörsledaren.
– Det är ju halloween-tema, förstår du väl. Vi skulle fixa några grejer till Halloween, inte fan vet jag. Det var bara en Halloween-mask, varför lägger du ner så mycket energi på den där jävla masken för, blir det irriterade svaret.
Nu har 30-åringen åtalats, bland många andra brott, för grovt vapenbrott. Rättegången hålls till hösten i Skellefteå.
– Jag åtalade en av männen för grovt vapenbrott eftersom hans dna hittades i väskan där det avsågade hagelgeväret fanns. Men några grova rånplaner gick inte att bevisa. När männen förhördes beskrev ju vissa att sakerna hade inhandlats inför stundande Halloween, sammanfattar åklagare Ulrika Schönbeck, Luleå.
Det kunde inte motbevisats
Ingen av de andra männen som greps i Glommersträsk har åtalats för något brott kopplat till vad polisen i höstas hittade i den stulna bilen och i några bostäder.
Invändningen att det gällde ett Halloweenfirande – och inte planer på ett grovt rån – kunde alltså inte motbevisas av polis och åklagare.
Men huvudfrågan är fortfarande väldigt intressant: vad hade man tänkt göra med hagelgeväret, yxan, knivarna, pistolen, basebollträt, rånarluvorna och de skräckinjagande maskerna?
Lars Westermark, polisen: Polisen måste se den här typen av beslag kopplad till en kedja mot en möjlig, planerad brottslighet. Då är frågan hur långt de misstänkta har kommit: har man hyrt bilar, köpt in telefoner, kartlagt objekt där man ska slå till – eller är det bara fantasier om brott?
30-åringen genomgår vårdinsatser: ”Förhoppningar att bryta trenden”Misstänks för brottsvåg i inlandet: Vapenbrott röd tråd – men finns bevisen?Inlandsbons misstänkta brottsserie: Stulna vapen är en röd tråd