Här kan du se filmen när inbrottstjuvarna slår till mot Ingers Kiosk på morgonen den 24 september.
Vid måndagens rättegång i Skellefteå om brottsräden som inträffade mellan den 23 och 24 september, inleddes förhören med familjen som drabbades av en bilstöld.
Samma bil misstänks ha använts vid brotten i Skelleftehamn och Skellefteå – och det slutade med att bilen inte längre gick att köra efter vansinneskörningen för att undkomma polisen.
Här kan du läsa mer från måndagens rättegång:
Såg sig själv på filmen från inbrottet: ”Ja, jag var in där och tog lite cigaretter”Kvinnan och mannen som fick bilen stulen från infarten på Morö Backe berättade inför rätten om den omtumlande morgonen.
De steg upp vid fem-tiden och upptäckte då att en av deras två bilar var stulen. Bilnycklarna till såväl den stulna bilen som till familjens andra bil var också försvunna.
”Polisen ringde”
– Medan vi letade efter bilnycklarna så ringde polisen och berättade att bilen var stulen. Ytterdörren var nog olåst under natten, men vi hade nycklarna i nyckelskåpet i hallen.
– De måste har varit in på natten eller tidigt på morgonen och stulit nycklarna, tillade kvinnan.
”Blev känslosamt”
Det blev också känslosamt när det skulle berättas om hur brottet – som av åklagaren bedöms som grovt eftersom stölden av bilnycklarna skedde i hemmet – påverkat familjens trygghet.
– Det här var mycket obehagligt, det är tufft att någon varit in i vårt hus. Familjen känner inte samma trygghet som tidigare, påpekade mannen och kvinnan.