Han är skolkontorets förvaltningschef och var med på resan som handlade om ett nytt grepp för att försöka minska lärarbristen.
– Vi har ett behov av minst 50 medarbetare inom skolförvaltningen varje år de närmaste åren, sa Fredrik Stenberg (S), ordförande i för- och grundskolenämnden inför avresan till England.
Delegationen från Skellefteå bestod av förvaltningschef och nämndsordförande, HR-representant samt fackliga organisationer och även fyra lärare från skolförvaltningen.
Anders Bergström är försiktigt positiv kring utfallet av det man kan kalla rekryteringsresa och tycker personligen att det var värdefullt.
– Vi är tvungna att göra någonting för att lösa lärarbristen, säger han.
Han tillägger att förutom de tio formella ansökningarna från engelska lärare står fler i begrepp att söka jobb inom Skellefteå skolförvaltning.
– Vi har ett 20-tal intresserade och en engelsk lärare kommer även att besöka Skellefteå i februari.
Grundtanken är att de engelska lärarna ska jobba på högstadiet.
– Men vi är öppna och ska försöka skräddarsy det här.
Vi har ett 20-tal intresserade och en engelsk lärare kommer även att besöka Skellefteå i februari.