För en vecka sedan hölls rättegången i hovrätten i Umeå mot den 60-årige man från södra Sverige som den 13 augusti dömdes till nio års fängelse av Skellefteå tingsrätt för bland annat försök till mord och grov mordbrand.
Vill bli frikänd från mordförsök och mordbrand: Samtidigt riskerar 60-åringen tolv års fängelseMannen dömdes mot sitt nekande för att han på natten den 14 juni besökt en kvinnan i Adak som han tidigare haft en relation till, anlagt en brand i huset – och kommit mot kvinnan med en höjd yxa när hon försökte lämna huset
Samtliga parter överklagade domen. Vid rättegång i hovrätten sa plötsligt 60-åringen att han erkände mordbranden. Men efter en paus kom förklaringen att mannen haft mardrömmar – och erkännandet togs tillbaka.
Dramatisk dubbelvändning i skuldfrågan: ”Det kommer från mina mardrömmar”På fredagen meddelade hovrätten domen. 60-åringen döms för försök till mord och mordbrand (ej grovt brott) till nio års fängelse, vilket alltså är samma påföljd som i tingsrätten. Det totala skadeståndet sänks från 178 000 kronor till 153 000 kronor.
Hovrätten bedömer att straffvärdet för mordförsöket är betydligt högre än vad tingsrätten kom fram till. Samtidigt görs bedömningen att det inte handlade om grov mordbrand, vilket innebär ett lägre straffvärde på det brottet.
Sammantaget gör det ändå att påföljden blev densamma, nio års fängelse.
Hovrätten lyfter fram flera försvårande omständigheter:
”Mordförsöket är mycket allvarligt, han har anlagd branden nattetid när hon låg och sov. Det har föregåtts av planering och hans avsikt har varit att beröva henne livet på ett mycket plågsamt sätt. Hon har känt dödsångest och valde att stanna kvar i källaren trots att hon visste att huset brann. Gärningen har präglats av stor hänsynslöshet”, sammanfattar hovrätten.
”Betydligt allvarligare”
Åklagare Jonas Fjellström:
– Jag är mycket nöjd över domen, att hovrätten bedömde mordförsöket betydligt allvarligare än vad tingsrätten kom fram till. Jag kan acceptera bedömningen att mordbranden inte ska bedömas som ett grovt brott, därför blir påföljden utifrån detta också rimlig med nio års fängelse.
60-åringens advokat Urban Rönnblom:
– Utifrån hans inställning att han i första han skulle frikännas eller åtminstone få ett kortare straff, så är ju domen endast en mycket liten förbättring sett till det sänkta skadeståndet samt att mordbranden inte bedömdes som ett grovt brott.
Här nedan är några av Norrans tidigare artiklar:
Skräcknatten i Adak – så långt blev straffet: ”Han jagade in henne i det kraftigt brinnande huset”Åklagarens tuffa yrkande om skräcknatten i Adak: ”Upp mot tolv års fängelse”Han räddade kvinnan ur det brinnande huset: Så skulle Göran försvara sig mot yxmannenSkräcknatten i Adak – laddade mötet i rättssalen: ”Jag tänkte på mina barn och barnbarn”Kvinnans skräcknatt i källaren