Polisens kriminaltekniker kom till brottsplatsen på Morö Backe torg vid 09-tiden på söndagsförmiddagen.
Då gjordes en första kortare genomgång av brottsplatsen där man främst lokaliserade vilka fynd som fanns samt fotografering av området. Avspärrningen gällde drygt halva parkeringsplatsen.
Läs också: Mannen som dödades i knivbråket var från Umeå
Därefter lämnade de två kriminalteknikerna platsen för en stund för ett besök på Skellefteå lasarett, troligen för någon typ av utredningsåtgärder dels med tanke på att den 20-årige mannen senare avled till följd av skadorna, dels utifrån andra skadade som förts till lasarettet.
Tillbaka på brottsplatsen efter klockan 10 koncentrerade sig teknikerna främst på platsen där det fanns en mindre blodsamling, en avbruten kniv med ett rött skaft samt en gymnastiksko.
Läs också: I natt: Man i 20-årsåldern död efter knivbråk på Morö Backe
Polisen satte också ut elva koner som markerade olika blodspår som fanns i närheten av den parkerade personbil som också är intressant i denna förundersökning om dråp.
Efter noggrann dokumentering tog en av teknikerna upp kniven som placerades i ett rör och sedan placerades i en beslagspåse.
Avspärrningar togs bort
Brottsplatsundersökningen pågick under hela söndagsförmiddagen, därefter togs polisens avspärrningar bort som fanns runt delar av parkeringsplatsen.