Behåll gemensamma utrymmen för äldre

Arkivbild : Lennart Enkvist

Arkivbild : Lennart Enkvist

Foto: Arkivbild : Lennart Enkvist

Not Found2017-04-22 07:56
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Jag läste för en tid sedan i Norran att Norsjö kommun snart ska fatta beslut om att minska eller helt ta bort gemensamma samlingsutrymmenoch kök vid äldreboendena Klockarbo och Gästis.

Kort därefter mötte jag kommunalrådet Mikael Lindfors och uttryckte min starka tveksamhet till en sådan åtgärd och bad honom att medverka till att inte fatta ett sådant beslut!

Han bad mig då att läsa vad som står skrivet om dessa äldreboenden, nämligen att de kan jämföras med vilka hyresbostäder som helst, som Kronan och Åkargatan i Norsjö, där inga krav på gemensamma samlingsutrymmen finns.

Bästa beslutsfattare. Se hur verkligheten ser ut, och se vilka som bor på Klockarbo och Gästis.

Jag var med i detaljplaneringen av de aktuella byggnaderna. Då deltog, som brukligt var på den tiden, såväl fackliga representanter som personal i olika projektgrupper.

Vi planerade boende för äldre personer som klarade eget boende, men man betonade och framhöll den stora betydelsen av att gemensamhetsutrymmen med mottagningskök skulle tillskapas.

För de som bor där i dag har denna betydelse inte minskat.

De har inte alla, som Mikael Lindsfors och jag, lika lätt att ta sig till lokaler i tätorten där såväl matservering som vissa aktivitetsbehov kan tillgodoses.

Många boende vid både Klockarbo och Gästis har uttryckt stor oro inför de förändringar som nu diskuteras och de menar att deras livskvalité försämras drastiskt om planerna sätts i verket.

Jag deltar i en av de grupper som svarar för gräddning av våfflor och kaffeservering, samtidigt med viss sång- och musikunderhållning. Det är mycket uppskattat, liksom andra samlingsstunder som andra svarar för.

Min förhoppning är att beslut fattas som innebär att nuvarande gemensamma utrymmen bibehålls i nuvarande utformning.

Om så inte sker, ser jag fram emot en detaljerad redovisning och uppföljning av beräknade kostnadsbesparingar. Ty det är väl detta som är motivet?

Ivan Grundström, Norsjö

undefined
Arkivbild : Lennart Enkvist