Åklagaren medgav: ”Brist på teknisk bevisning”

Ingen teknisk bevisning hittades som kunde koppla mannen till brottsplatsen. Det var något som även åklagaren medgav.

Olyckor, katastrofer2015-06-13 11:00

Som det framgår i artikeln här intill så har mannen i flera förhör erkänt att det var han som utförde det allvarliga brottet, men att han numera inte har några minnesbilder av händelsen.

Utredningen visar också att det inte finns några teknisk bevisning som binder mannen till brottsplatsen: inga fingeravtryck, dna eller annat.

Tidning och golvmatta

Dessutom så placerades den tidning och golvmatta, som hittades vid dörren, i ett förråd hos polisen intill annan brandfarlig vätska.

Eftersom materialet teoretiskt kunde ha ”smittats ned” av olika ämnen försvagades bevisvärdet. Men spår efter brandfarlig vätska hittades under dörren.

Misstanke: han försökte sätta eld på hennes dörrHäktades för försök till grov mordbrandNattliga branddramat: Detta svarade läkarna
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!