Batterifabrik: Finska Vasa söker etablering på jättefastighet

Skellefteå planerade tidigt för att få elintensiv industri till Bergsbyns Industriområde där förberedelserna nu pågår för Northvolts batterifabrik. Nu gör finska Vasa samma sak på industriområdet Långskogen där det som kallas ”Finlands största industritomt” finns.

Northvolt håller just nu på att bygga sin fabrik i Skellefteå (bilden). Nu har Vasa, centralort i finska Österbotten, också ett område klart för en möjlig etablering av elintensiv industri.

Northvolt håller just nu på att bygga sin fabrik i Skellefteå (bilden). Nu har Vasa, centralort i finska Österbotten, också ett område klart för en möjlig etablering av elintensiv industri.

Foto: Bild från Northvolt

Skellefteå2018-11-28 08:19
undefined
Northvolt håller just nu på att bygga sin fabrik i Skellefteå (bilden). Nu har Vasa, centralort i finska Österbotten, också ett område klart för en möjlig etablering av elintensiv industri.

Det är Svenska Yle som berättar om utvecklingen i Vasa.

Det finns två områden runt Vasa som är aktuella och i veckan har vann bland annat detaljplanen laga kraft. Planläggningen där har pågått under 1,5 år.

Ett av målen har varit en etablering av en batterifabrik.. En av drömmarna har varit att Tesla skulle placera Gigafactory där.

Många diskussioner

– Men ett önskemål med planen är också att göra det möjligt för anknytande funktioner och annan industri, såsom underleverantörer, att etablera sig på området, berättar Vasa stads planläggningsdirektör Päivi Korkealaakso och Korsholm kommuns planläggningschef Barbara Påfs till Svenka Yle.

I somras berättade svenska Yle att Vasa höll diskussioner med flera aktörer i frågan om en möjlig etablering.

– Vi har bra diskussioner på gång och arbetet pågår. Vi har på gång med ett antal aktörer men jag vill inte i det här läget öppna med vem vi diskuterar med och vem vi inte diskuterar med. Vi försöker få en arbetsro i den här processen och också för dem vi diskuterar med, sa Vasas stadsdirektör Tomas Häyry till Svenska Yle då.

200 hektar

Han hade då förhoppningen att kunna berätta om en etablering under den här hösten. Så har det inte blivit, men arbetet fortsätter.

Totalt handlar det om fyra större industriområden där det största är 200 hektar och det är där som förhoppningarna finns att n batterifabrik ska byggas.

Redan nu är det klart att en batterifabrik ska byggas på en annan plats i Finland, vilket Norran tidigare berättat.

Klart i Harjavalta

Det är tyska Basf som bygger en fabrik för batterikemikalier i Harjavalta. Fabriken mål är att den ska förse den europeiska bilindustrin med batterier till 300 000 fordon per år.

Investeringen där är ungefär 400 miljoner euro. Produktionsstarten är beräknad till slutet av 2020.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!