Rectifier har totalt gjort sex starter i Rikstravet och nått en sjätteplats som bästa resultat. I övriga fem starter har han blivit oplacerad.
I sin senaste start på Skelleftetravet den 29 april var Rectifier väldigt spänd i loppet och galopperade bort sina möjligheter efter start. Nu har Månsson meddelat andelsägarna att det inte blir någon fler start i Rikstravet, som avslutas den 30 juni.
– Han blev konstigt halt en dag i hagen och vi har fortfarande inte riktigt fått något svar på vad det beror på. Ett återbesök hos veterinären är planerat senare i veckan. Eftersom det är knappt om tid så ser det tyvärr inte ut som om att han kommer hinna med fler starter i Stall Skellefteås färger, säger Christian Månsson till Rikstravet.
Alla hästar i Rikstravet kommer att säljas på en internetauktion den 3 juli. Månsson har aviserat att gärna vill behålla Rectifier i träning ifall det finns tillräckligt stort intresse att köpa tillbaka honom.
Rikstravet: Första AIK-hästen är klarLunchtrav: Nytt bottennapp av AIK-hästen