Alla resultat från Norsjöloppet

I helgen avgjordes Norsjöloppet på skidor, som även var DM i skiathlon.

Resultat

D 0-8, Klassisk stil 800m: Evelin Tiger, Lycksele IF,Melinda Eriksson, Lycksele IF, Elina Nygren, Föreningen Norsjö Skidor, Thea Lundström, Föreningen Norsjö Skidor,Olivia Malm, Skellefteå SK, Nellie Vestin, Kågedalens SK, Wilma Bergström, Malå IF, Hanna Björk, Malå IF, Rebecka Björk, Malå IF.

H 0-8, Klassisk stil 800m: Hampus Danielsson, Lycksele IF, Oskar Mood, Skellefteå SK, Ossian Nordin, Lycksele IF, Martin Edsmalm, Lycksele IF, Valdemar Svahn, Malå IF, Charlie Lundqvist, Kågedalens SK, Ludvig Malm, Skellefteå SK, Albert Svahn, Malå IF.

D 9, Klassisk stil 1,5km: 1) Telma Jakobsson, Lycksele IF, 08:10, 2) Lisa Hilli, IFK Umeå, 08:18. 3) Molly Hampusson, Röbäcks SK, 10:52, 4) Iris Bertils, Föreningen Norsjö Skidor, 12:04, 5) Anja Nygren, Föreningen Norsjö Skidor, 12:05, 6) Lova Bergström, Föreningen Norsjö Skidor, 14:03.

H 9, Klassisk stil 1,5km: 1) Vilmer Malm, Täfteå IK, 07:37, 2) Hugo Danielsson, Lycksele IF, 08:10, 3) Axel Larsson, IFK Umeå, 08:27, 4) Einar Törnblom, IFK Umeå, 08:36, 5) Nils Wallenius, IFK Umeå, 08:44, 6) Hampus Mood, Skellefteå SK, 08:58, 7) Olle Lundström, Skellefteå SK, 08:59, 8) Stellan Gundale, Täfteå IK, 09:14, 9) Manfred Nordin, Lycksele IF, 10:02, 10) Wilmer Lundström, Föreningen Norsjö Skidor, 10:37, 11) Vilmer Alsbäck, Lycksele IF, 11:00, 12) Rasmus Jonsson, Skellefteå SK, 11:20, 13) Melker Eriksson, Lycksele IF, 11:50, 14) Adrian Boman, Föreningen Norsjö Skidor, 13:01, 15) Axel Bergqvist, Föreningen Norsjö Skidor, 13:06.

D 10, Klassisk stil 1,5km: 1) Iris Grimbert, IFK Umeå, 08:53, 2) Mina Jakobsson, Lycksele IF, 09:00, 3) Linnea Årebäck, Bolidens SK, 09:21, 4) Meja Burman, Skellefteå SK, 09:29, 5) Thelma Stenlund, Skellefteå SK, 09:50, 6) Amelia Boman, Föreningen Norsjö Skidor, 10:21, 7) Elin Bergmark, Föreningen Norsjö Skidor, 10:49, 8) Katja Malm, Skellefteå SK, 11:00, 9) Ebba Dahlberg, Föreningen Norsjö Skidor, 11:14, 10) Melina Norman, Föreningen Norsjö Skidor, 15:23.

H 10, Klassisk stil 1,5km: 1) Arvid Nordin, Lycksele IF, 07:42, 2) Frans Lundberg, IFK Umeå, 07:49, 3) Axel Samuelsson, Röbäcks SK, 07:54, 4) Albin Edsmalm, Lycksele IF, 08:25, 5) Alfons Tiger, Lycksele IF, 08:45, 6) Max Persson, Skellefteå SK, 09:08, 7) Frans Persson, Föreningen Norsjö Skidor, 09:25, 8) Erik Nilsson, Luleå Gjutarens IF, 10:37, 9) Signar Svahn, Malå IF, 13:52.

D 11, Skiathlon 2×1,5km: 1) Maja Lundholm, Täfteå IK, 13:27, 2) Nea Malm, Skellefteå SK, 14:18, 3) Anna Johansson, IFK Umeå, 14:34, 4) Tyra Larsson, IFK Umeå, 15:08, 5) Elsa Henriksson, Skellefteå SK, 15:48, 6) Saga Hampusson, Röbäcks SK, 15:49, 7) Elma Lundström, Skellefteå SK, 16:16, 8) Thea Lundqvist, Kågedalens SK, 16:18, 9) Jennifer Arvidsson, Skellefteå SK, 17:26, 10) Alice Jansson Lindblom, Föreningen Norsjö Skidor, 20:16, 11) Asta Persson, Bolidens SK, 22:55.

D 12, Skiathlon 2×1,5km: 1) Nora Wallenius, IFK Umeå, 13:57, 2) Philippa Sjöström Lönnback, Storumans IK, 14:43, 3) Thea Nilsson, Skellefteå SK, 14:44, 4) Ebba Nilsson, Vindelns IF, 14:45, 5) Ellen Berglund, Kågedalens SK, 15:02, 6) Ida Björk, Skellefteå SK, 15:06, 7) Elin Sjödin, Lycksele IF, 15:08, 8) Tilde Magnusson, Byske SK, 15:49, 9) Elsa Bergqvist, Föreningen Norsjö Skidor, 16:37, 10) Erina Bjursell, Föreningen Norsjö Skidor, 17:04, 11) Rebecka Rudholm, Kågedalens SK, 17:52, 12) Josefin Forslund, Föreningen Norsjö Skidor, 20:14.

H 11, Skiathlon 2×1,5km: 1) Marcus Germann, IFK Umeå, 14:03, 2) Seth Nordin, Lycksele IF, 14:06, 3) Edvard Svensson, Vindelns IF, 14:31, 4) Walter Nordmark, Täfteå IK, 14:35, 5) Adam Wahlberg, Burträsk SK, 16:55, 6) Axel Burman, Bolidens SK, 18:45, 7) Albin Vesterlund, Malå IF, 20:01, 8) Joakim Aronsson, Föreningen Norsjö Skidor, 23:46.

H 12, Skiathlon 2×1,5km: 1) Ivar Törnblom, IFK Umeå, 12:09, 1) Otto Timby, Täfteå IK, 12:09, 3) Elias Malm, Täfteå IK, 12:52, 4) Hjalmar Mood, Skellefteå SK, 14:40, 5) Emil Sehlstedt, IFK Umeå, 14:45, 6) Holger Larsson, Täfteå IK, 15:04.

D 13, Skiathlon 2×1,5km:

1) Leia Bjursell, Föreningen Norsjö Skidor, 12:22, 2) Evelina Crüsell, Skellefteå SK, 12:23, 3) Elsa Stenlund, Skellefteå SK, 12:55, 4) Brule Gundale, Täfteå IK, 14:04, 5) Nora Engström, Skellefteå SK, 14:22, 6) Ella Burman, Skellefteå SK, 14:23, 7) Alva Nilsson, Vindelns IF, 14:45, 8) Wilma Lundqvist, Kågedalens SK, 15:07.

D 14, Skiathlon 2×1,5km: 1) Elin Henriksson, Skellefteå SK, 12:00, 2) Alice Vretblom, IFK Umeå, 13:02, 3) Wilma Johansson, Föreningen Norsjö Skidor, 13:52, 4) Elina Karlsson, Skellefteå SK, 14:09, 5) Moa Magnusson, Byske SK, 15:29, 6) Signe Stenman, SK Järven, 16:21, 7) Alma Lundström, Skellefteå SK, 16:22.

H 13, Skiathlon 2×1,5km: 1) Arvid Törnblom, IFK Umeå, 11:08, 2) Isak Andersson Lind, IFK Umeå, 11:37, 3) Benjamin Edman, IFK Umeå, 11:38, 4) Edwin Nordmark, Täfteå IK, 11:39, 5) Linus Grundström, Täfteå IK, 13:10, 6) Gustav Berggren, Skellefteå SK, 13:19, 7) Elof Karlsson, IFK Umeå, 13:26, 8) Alexander Hägglund, Vindelns IF, 18:15.

H 14, Skiathlon 2×1,5km: 1) Isak Lundholm, Täfteå IK, 11:06, 2) Emil Löfgren, Täfteå IK, 11:07, 3) Hampus Björck, IFK Umeå, 11:09, 4) Oskar Johansson, IFK Umeå, 12:08, 5) Andreas Svensson, Vindelns IF, 13:48, 6) Liam Björk, Malå IF, 16:05.

D 15, Skiathlon 2×2,5km: 1) Saga Nilsson, Skellefteå SK, 16:51, 2) Julia Lundgren, Lycksele IF, 16:57, 3) Tua Germann, IFK Umeå, 17:31, 4) Elin Vesterlund, Vännäs SK, 18:04, 5) Gisela Bjursell, Föreningen Norsjö Skidor, 18:31, 6) Agnes Roslund, Malå IF, 20:22, 7) Alva Zakrisson, Lycksele IF, 21:04.

H 15, Skiathlon 2×2,5km: 1) Martin Blomberg, Lycksele IF, 15:17

H 16, Skiathlon 2×2,5km: 1) Jonathan Edman, IFK Umeå, 14:42, 2) Vilgot Stenman, SK Järven, 15:33.

D 16, Skiathlon 2×2,5km: 1) Maja Årebäck, Bolidens SK, 16:42, 2) Elina Nilsson, Spöland Vännäs IF, 17:47.

D 17-18, Skiathlon 2×2,5km: 1) Kristina Fridman, Spöland Vännäs IF, 17:40, 2) Jasmine Konradsson, Lycksele IF, 18:01,

H 17-18, Skiathlon 2x5km: 1) Oscar Årebäck, Bolidens SK, 25:44.

H 19-20, Skiathlon 2x5km: 1) Mattias Sundin, Vårby IK, 25:48, 2) Albin Karlsson, Skellefteå SK, 27:09, 3) Johan Forslund, Lycksele IF, 27:10.

H 45-, Skiathlon 2x5km: 1) Hans Årebäck, Bolidens SK, 28:05.

 

Mer från Sport

Visa fler Preloader
Fler klipp i TV-portalen