Salming själv är imponerad av den spelskickliga backens säsong:
– Hans stora rörlighet, och förmåga att alltid komma ut med pucken under kontroll i sargduellerna vittnar om hundraprocentig kontroll. Han tillhör inte isens tungviktare men är definitivt stor i spelet, motiverar Börje Salming i ett pressmeddelande från det svenska ishockeyförbundet.
Burström själv är givetvis stolt att få utmärkelsen:
– Kul, det känns stort, säger han och fortsätter:
– Men jag har också turen att spela i ett bra lag med bra ledare, det hjälper ju till.
25-åringen, som är född och uppvuxen i Jörn, har den här säsongen stått för 28 (9+19) poäng och var +20 under sina 50 matcher i SHL.
Hur ser du på din säsong så här långt?
– Det har varit bra. Jag känner att jag tagit för mig betydligt med offensivt. Jag började väl skjuta mer i början av säsongen och det gav resultat, så det fick jag en boost av, säger "Nisse".
Hans Wallson brukar säga att du är ett multiverktyg, hur ser du på det?
– Ha ha, det är väl roligt. Men även om jag inte är så stor så känner jag att jag kan klara av alla olika defensiva uppgifter samtidigt som jag utvecklats en hel del offensivt. Samtidigt känner jag att jag kommer kunna bli ännu bättre.
Även om jag inte är så stor så känner jag att jag kan klara av alla olika defensiva uppgifter samtidigt som jag utvecklats en hel del offensivt.
Skelleftebacken får Salming Trophy