När Skellefteå AIK presenterade sin värvning från den amerikanska collageligan NCAA var det inte många som hade hört talas om Andrew Calof dessförinnan.
Men idag, tre och en halv månad efter att värvningen blev verklighet, är 23-åringen en av de hetaste spelarna i hela SHL.
Skellefteå AIK:s General Manager, Lasse Johansson, säger så här om sitt superförvärv:
– Andrew har gjort det jättebra och vi är givetvis nöjda med honom.
"Bra dialog"
Enligt uppgifter ska Calof, i SHL-mått mätt, vara en billig spelare. Nu är det många som hoppas att AIK förlänger kanadensarens kontrakt, som går ut efter årets säsong.
– Allt har sin gång och förhandlingar är inget vi tar i media. Vi får helt enkelt se vad som händer i framtiden, säger Johansson och fortsätter:
– Men vi har en bra dialog, däremot brukar amerikaner vänta lite längre med att skriva nytt kontrakt jämfört med europeiska spelare.
För Andrew Calof själv så är det ingen tvekan om att han trivs i sitt nya lag och sin nya hemstad. Och när det gäller ett eventuellt nytt kontrakt med AIK så är han öppenhjärtlig i sitt svar.
– Mitt mål när jag kom hit till Skellefteå var att spela så pass bra att de skulle vilja ha mig tillbaka. Det är fortfarande målet, säger Calof.
Stannar gärna
Däremot är ett eventuellt nytt kontrakt inget som forwarden lägger särskilt stor energi på just i detta nu.
– Det kommer säkert att bli av någon gång framöver, när det blir får vi se. Men jag vill gärna stanna så jag hoppas att vi kan hitta en lösning.