Nära deltagarrekord när skidserien drog igång

Förhållandena var i det närmaste perfekta med 7-8 minusgrader och hårda och fina skatespår när Skellefteå Skidserie drog igång med Boliden SK:s deltävling.

Med 98 deltagare som fullföljde loppet var det nära nytt deltagarrekord för deltävlingen i Boliden. Jämnaste klassen var D14 där fem åkare kom i mål inom 1,04 med Evelina Crusell från Skellefteå SK som segrare. Snabbast av alla var Jim Lundmark som åkte den dryga milen på 31,01.

Resultat

Knattar 0-7 600 m: Alva Lidman, Kågedalens SK, Amy Vestermark, Kågedalens SK, Charlie Lundqvist, Kågedalens SK, Egon Vestermark, Kågedalens SK, Elner Ådén, Bolidens SK, Jack Seiger, Kågedalens SK, Jimmie Stenlund, Bolidens SK, John Lundqvist, Bolidens SK, Joline Lundqvist, Bolidens SK, Ludvig Malm, Skellefteå SK, Nellie Boström, Bolidens SK, Olivia Stenlund, Bolidens SK, Olle Berglund, Kågedalens SK, Oskar Mood, Skellefteå SK, Pim Nilsén, Bolidens SK, Signe Aktell, Kågedalens SK, Vera Burman, Kågedalens SK, Viggo Boström, Bolidens SK,

H10, 1,5 km: 1) Emmet Malm, Skellefteå SK, 6:31, 2) Hampus Mood, Skellefteå SK, 6:40, 3) Ture Arvidsson, Skellefteå SK, 7:26, 4) Viggo Johansson, Skellefteå SK ,7:28, 5) Viktor Hällgren, Skellefteå SK, 7:59.

D10, 1,5 km: 1) Alva Berggren, Skellefteå SK, 7:27 2) Astrid Hägglund, Skellefteå SK, 8:09, 3) Lovisa Stenberg, Kågedalens SK, 8:29, 4) Amelie Lidman, Kågedalens SK, 8:58, 5) Nicole Nordin, Burträsk SK, 10:12, 6) Emilie Stenlund, Bolidens SK, 10:58.

H9, 1,5 km: 1) Ture Trammer, Skellefteå SK, 9:10.

D9, 1,5 km: 1) Olivia Malm, Skellefteå SK, 9:21, 2) Ida Karvonen, Kågedalens SK, 11:08, 3) Mika Larsson, Kågedalens SK, 11:38, 4) Elsa Reidefors, Skellefteå SK, 11:45, 5) Mira Nilsen, Bolidens SK, 13:53, 6) Luna Lundqvist, Bolidens SK, 14:07.

H8, 1,5 km: Folke Eriksson, Kågedalens SK, Hjalmar Burman, Kågedalens SK, Love Johansson, Skellefteå SK, Åke Vestermark, Kågedalens SK.

D8 1,5 km: Astrid Lidman, Kågedalens SK, Anny Nordin, Burträsk SK, Emme Pegestam, Kågedalens SK, 13:08.

H14, 2,5 km: 1) Gustav Berggren, Skellefteå SK, 10:17

D14, 2,5 km: 1) Evelina Crusell, Skellefteå SK, 8:38 2) Nora Engström, Skellefteå SK, 8:40 3) Ronja Bjursell, Norsjö IF, 8:41 4) Ella Burman, Skellefteå SK, 8:47, 5) Wilma Lundqvist, Kågedalens SK, 9:42.

H13, 2,5 km 1) Nolan Christin, Norsjö IF, 9:31, 2) Hjalmar Mood, Skellefteå SK, 9:35, 3) Theodor Eriksson, Skellefteå SK, 10:14, 4) Albert Trammer, Skellefteå SK, 12:04.

D13, 2,5 km 1) Vilja Åkerlund, Kågedalens SK, 9:17, 2) Ellen Berglund, Kågedalens SK, 9:51, 3) Tilde Magnusson, Byske SK, 10:16, 4) Alma Nyström, Byske SK, 11:23, 5) Rebecca Rudholm, Kågedalens SK, 11:48, 6) Josefin Forslund, Norsjö IF, 15:28, 7) Tindra Forslund, Kågedalens SK, 26:48.

H12, 2,5 km 1) Adam Wahlberg, Burträsk SK, 11:26, 2) Axel Burman, Bolidens SK, 12:21, 3) Victor Reidefors, Skellefteå SK, 14:31, 4) Morgan Norsten, Bolidens SK, 14:32.

D12, 2,5 km 1) Nea Malm, Skellefteå SK, 9:45, 2) Thea Lundqvist, Kågedalens SK, 10:30, 3) Jennifer Arvidsson, Skellefteå SK, 11:11, 4) Maja Wladyczek, Kågedalens SK, 13:35, 5) Asta Fjellerad Perssson, Bolidens SK, 14:33.

H11, 2,5 km: 1) Max Persson, Skellefteå SK, 12:27, 2) Vidar Åkerlund, Kågedalens SK, 12:50, 3) Olle Lugnér, Skellefteå SK, 12:57.

D11, 2,5 km 1) Nea Seiger, Kågedalens SK, 11:07, 2) Thelma Stenlund, Skellefteå SK, 11:56, 3) Katja Malm, Skellefteå SK, 11:58, 4) Linnea Årebäck, Bolidens SK, 12:14, 5) Meja Burman, Skellefteå SK, 12:17.

D16, 5 km: 1) Gisela Bjursell, Norsjö IF, 19:18.

D15, 5 km: 1) Elin Henriksson, Skellefteå SK, 16:11, 2) Elina Karlsson, Skellefteå SK, 18:59, 3) Alma Lundström, Skellefteå SK, 21:45, 4) Wilma Johansson, Norsjö IF, 22:36.

H19-20, 10 km: 1) Albin Karlsson, Skellefteå SK,31:51.

H21, 10 km 1) Jim Lundmark, Skellefteå XC, 31:01, 2) Martin Åkerlund, Kågedalens SK, 31:32, 3) Johannes Viklund, Skellefteå XC, 34:20.

H40, 10 km: 1) Fredrik Stenlund, Skellefteå SK, 36:36, 2) Jörgen Stenberg, Kågedalens SK, 41:16, 3) Magnus Wahlberg, Burträsk SK, 41:18, 4) Mac Fjellerad Perssson, Bolidens SK, 44:41.

H45, 10 km: 1) Håkan Holmgren, Bolidens SK, 35:57.

H50, 10 km: 1) Hans Årebäck, Bolidens SK, 32:46.

H55, 5 km: 1) Thorbjörn Johansson, Skellefteå SK, 22:38.

Motion 5 km: Peter Lugnér, Skellefteå SK, Pia Holmgren, Bolidens SK, Stina Holmgren, Bolidens SK, Moa Norsten, Bolidens SK, Annika Wasström, Bolidens SK.

Mer från Sport

Visa fler Preloader
Fler klipp i TV-portalen