Miljonsatsning på cykelbanor på Vitberget

Cykelsporten i Skellefteå ska utvecklas och till sin hjälp får den 1,5 miljoner. Det beslutade fritidsnämnden i Skellefteå kommun på tisdagen.

Sport2016-10-12 22:47

I samråd med Skellefteå AIK Cykel har kommunen jobbat med att utveckla Vitbergsområdet för just cykelsport och beslutet att satsa 1,5 miljoner kronor är ett steg på vägen.

– Det är hela tiden ett pågående arbete i området och det här är en del i utvecklingen, säger Hans Pettersson, avdelningschef för förening och idrott i Skellefteå kommun, i ett pressmeddelande.

Det hela ska resultera i flera cykelbanor i terrängen med varierande svårighetsgrad och hinder.

– Tanken är att hela familjen ska kunna cykla tillsammans runt de här banorna efter bästa förmåga. Det ska bli spännande att följa arbetet under våren, säger Hans Pettersson.

Sedan tidigare är det klart att det också ska anläggas en militär hinderbana på Vitberget. Den ska vara färdig till våren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!