Lindbäck stoppade AIK
Matchen mellan Skellefteå AIK och Brynäs var ingen höjdare spelmässigt. De två sista perioderna rycktes sönder av utvisningar och framför allt drabbades Brynäs. AIK fick spela med en man mer på isen i åtta minuter sista perioden, men åstadkom nästan ingenting framåt.
– Vi skjuter för lite. Det behöver inte vara så snyggt, men vi måste få in puckarna på mål, säger tidigare Brynässpelaren Mathias Månsson, som gjorde AIK:s 2–1 mål i början av andra perioden, efter ett snyggt pass bakom ryggen av Niko Dimitrakos.
– Jag hade i princip öppet mål så det var inget märkvärdigt, säger Månsson.
Det blev många utvisningar – hur var stämningen på planen?
– Jag tycker nästan det var för lugnt. Det ska smälla i närkamperna, det är bra med känslor, säger Månsson som fått en riktig blåtira under ena ögat.
Kanske efter duellen med Jonathan Granström i början av tredje perioden.
– Jag har ingen aning om vad som hände. Jag märkte inte ens av smällen, säger Månsson.
Spelmässigt såg det bra ut i första perioden. AIK var hetast och tog ledningen efter 3.32 genom Kent McDonell, som gjorde en av sina bästa matcher på länge.
– Vår kedja spelade bra i dag. Jag hade en hel del lägen och skott, men tyvärr gick inte fler in, säger McDonell.
Det var i andra perioden som utvisningarna började dugga tätt och domarkvartetten hade fullt upp. Brynäs kvittering kom i powerplay genom Lars Jonsson, som lite turligt fick in pucken bakom Nicklas Dahlberg.
Sett över hela matchen borde AIK naturligtvis ha vunnit. Laget vann skotten med 39–19 och med tanke på allt spel i powerplay är ett oavgjort resultat en klar missräkning. Laget måste få fart på pucken och komma på fler avslut, det går inte att bara spela runt längs sargen och absolut inte att slarva bort pucken som killarna gjorde vid ett par tillfällen.
Nu ska Brynäs målvakt Anders Lindbäck så klart också ha en eloge för sin insats. Jakob Markström var förkyld, så Lindbäck fick chansen och bjöd på några riktigt vassa räddningar. Offensivt var kedjan med Daniel Widing, Stephen Dixon och Kyle Wanvig mest effektiv.
I AIK var Kimmo Koskenkorva het som en finsk bastu i första perioden, men kom bort lite i andra. Erik Andersson blandade och gav, men var stundvis riktigt pigg. Även Kent McDonell förtjänar överbetyg.
Publicerad2008-12-01 23:19
Laddar kommentarer



1














































Grattis SAIK..
Tack Norsjö!! Visste väl att det finns realister i Västerbotten också.. 11 raka nu.. När var SAIK i närheten av denna statistik? X-act ingen som minns? ingen som minns? Fakta däremot: LHF kommer att spela sin 26:e säsong i ELITSERIEN nästa år igen.. Tuffa siffror för SAIK tyvärr! Med eller utan M.R. Storebror har talat!!
Abuse - anmäl
Insatsen...
Powerplay var en katastrof igår! Det har inte varit bra förr,men nu var det sämst!
Man kan inte stå still när man ställt upp och passa pucken. Både fötterna och pucken måste röra sej snabbare i PP,och sen SKOTT!
Nu stod alla 5 spelare still och passade och då är det lätt för boxen att täcka passningsvägar och bryta,vilket syntes tydligt då dom ju flera gånger kom i kontringar!
Sen måste jag som kritiserat Hade så mycket ge en liten tistel till Pumba den här gången. 2:a målet ska ha ta,oskymd och från tekningscirkeln,han släpper den under armen,det var lite svagt faktiskt. Men han är änndå AIKs bästa keeper!
Abuse - anmäl
Överbetyg?
Kan man förtjäna överbetyg? Du menar väl höga betyg? Överbetyg innebär att man får högre betyg än man gjort sig förtjänt av.
Abuse - anmäl
Heja Lindbäck
Snart är storebror Luleå förbi Lillebror Aik:)
Heja LHF
Abuse - anmäl