Att åka och spela på Malmbackas grusplan brukar inte vara säsongens höjdare. Under söndagseftermiddagen var det dessutom närmare minusgrader än sommarvärme i blåsten i Boliden.
– Ett jobbigt lag att möta. Svårspelade, säger Renbergsvattnets spelande tränare, David Olofsson efter 0–1-förlusten.
Varför Boliden klassas som svårspelade har inget att göra med lagets offensiva del. Det är istället backlinjen med bröderna Jonathan och Örjan Berglund i mittlåset som kännetecknar det gröna och tuffa gänget.
– Det har väl blivit vårt adelsmärke på något sätt. Vi har jobbat ihop en backlinje under tre år, det är bara på högerbacken vi fått byta ut en spelare, säger Jonathan, som med sin kaptensbindel och höga röst styr och ställer i laget.
– Jag försöker väl leva om lite, både för lagets och min egen del, säger Jonathan och ler.
I hemmapremiären mot Renbergsvattnet, som inför matchen hade två 1–1-resultat i bagaget, var det egentligen aldrig riktigt nära att bortalaget skulle spräcka nollan.
– Jag tycker vi har mer målchanser och vinner rättvist. Samtidigt krävs det bara en snedstuds på gruset så kan det vara mål, menar Jonathan.
Spelmässigt var Boliden bättre i första halvlek medan Renbergs hade mer boll i andra. Matchens enda mål kom psykologiskt från Bolidens Yosef Mahammad i den första halvlekens sista spark.
– Vi gör en helt okej match och jag är nöjd över grabbarna, särskilt i andra halvlek. Vi har också 14 spelare borta varav tio är ordinarie, säger bortatränaren David Olofsson, som då fick spela större delen av matchen.
– Det var fem år senaste jag spelade så här mycket i en match, fortsätter han.
Trots förlusten kunde David glädjas över match 200 i Renbergsvattnets tröja. Dessutom bjöd han på en elegant tunnel.
– Det var första på tio år. Det gäller även rushen jag gjorde, säger David och skrattar.
Det var första på tio år.