Solgården ska, som Norran berättat tidigare, avvecklas. I dag har kommunen avtal om att ta emot 27 ensamkommande flyktingbarn. Nästa år beräknas antalet bli minst 53. Då ingen annan verksamhet var i behov av lokalerna som blir tomma i Solgården väcktes idén om att göra om det särskilda boendet till platser för ungdomar.
– Vi betalar ändå hyreskostnader fram till hösten 2016, säger Kenneth Fahlesson (S), socialnämndens ordförande.
På Solgården fanns 14 platser för äldre, i dag har alla utom två boende flyttat ut till andra boenden. Det gör det möjligt att börja använda lokalerna redan i år.
Redan i år har två boenden för ensamkommande flyktingbarn öppnats i Skellefteå, på Medlefors och Klockarhöjden, på grund av den ökande flyktingströmmen. Nu öppnar alltså snart det tionde boendet i kommunen.
– Jag tycker det blir bra med ett boende i Ursviken. Jag uppfattar det som om det finns en positiv syn på att det blir ett ungdomshem från befolkningen, säger Kenneth Fahlesson.
Äldreplatserna räcker
Socialkontoret räknar inte med att det ska bli någon brist på platser i särskilda boenden på grund av att Solgården används till annat. Personalen erbjuds annat arbete inom socialnämndens verksamheter.
– Under våren har vi haft 10–25 tomma platser i särskilda boenden och vi måste agera utifrån det. Vi bedömer att vi klarar verksamheten utan en ökning av antalet platser till 2018. Då planerar vi ett nytt boende, i nuläget pratar vi om att bygga det vid Dammen eller Erikslid, säger Kenneth Fahlesson.
I nämnden var alla partier positiva till förslaget utom Folkpartiet som hellre ville se att Solgården användes för att starta ett privat alternativ inom äldreomsorgen.
Antalet 53 är en preliminär siffra och det är lågt räknat.
Kommunal: ”Varför inte satsa istället?”Beslut: Kommunen Avvecklar äldreboende”Vi ska hitta trygga lösningar för alla”Sven, 91, tar upp kampen igen”Gör Solgården till ett trygghetsboende”Behovet av boenden väntas öka - måste anställa mer personal